Hejtman Martin Kuba: Zachráníme ve Strakonicích házenkářskou extraligu

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba se spojil s vedením klubu HCB Strakonice 1921, aby projednal možnosti zachování místní házenkářské extraligy. Klub se ocitl v tíživé finanční situaci, kdy městské zastupitelstvo odmítlo poskytnout potřebné prostředky na udržení nejvyšší soutěže. Kraj se rozhodl poskytnout finanční pomoc, která umožní házenkářům pokračovat v extralize.

"Peníze, které klub HCB Strakonice 1921 potřebuje na udržení extraligy a které mu vedení města Strakonic odmítlo dát, poskytneme klubu výjimečně jako kraj. Strakoničtí házenkáři se dokázali dostat na extraligovou úroveň bez jakékoli podpory a to, že jim současná vládnoucí koalice není ochotná poskytnout finanční pomoc považuji za ostudu. Jako kraj každoročně rozdělujeme mezi jihočeské kluby více než sto milionů korun z pravidelných dotačních programů. V roce 2024 jde navíc z Krajského investičního fondu více než 70 milionů korun na podporu výstavby obecních sportovišť. Města se pak logicky k podpoře svých klubů připojují a měla by na to mít nastavena schémata podpory tak, jako je máme třeba v Budějovicích. Bohužel ve Strakonicích není vedení města dlouhodobě schopné takové schéma nastavit. Vymlouvat se na nedostatek peněz ve chvíli, kdy všechna města dostávají z daňových výběrů stále více finančních prostředků, považuji za nefér. Fakt nechci, aby klub s více než stoletou historií doplácel na krátkozrakost a neschopnost politiků, kteří město vedou. Proto jsme se s mým náměstkem Tomášem Hajduškem spojili se zástupci strakonické házené a domluvili jsme se, že jim pomůžeme. Probral jsem vše s náměstkem pro sport Pavlem Klímou i s ostatními kolegy v koalici a rozhodli jsme, že v této chvíli klubu jednorázově pomůžeme, aby Strakonice o extraligu nepřišly," uvedl hejtman Kuba a zároveň poděkoval politickým klubům ANO, Starostové a Piráti, kteří jsou v krajském zastupitelstvu v opozici. "Se všemi jsem situaci probral a všichni mi dnes slíbili, že náš návrh na záchranu strakonické házené v extralize na zářijovém zastupitelstvu podpoří. Vážím si toho," zdůraznil hejtman.

02.07.2024 Bc. David Hocke