Hejtman Martin Kuba odvolává kalamitní stav

Situace v Jihočeském kraji se nyní již zklidnila. Po konzultaci s Českým hydrometeorologickým ústavem, Správou a údržbou silnic Jihočeského kraje a složkami integrovaného záchranného systému proto hejtman Martin Kuba odvolává k nedělní 18. hodině kalamitní stav. Komunikace jsou průběžně čištěny a dodávky energie byly v naprosté většině oblastí obnoveny. Oddělení krizového řízení kraje situaci monitoruje a žádný závažný problém nezjistilo.
 
Zásadním úkolem pro příští dny však zůstává odklízení velkého množství sněhu z veřejných prostranství.  Nadcházející mrazivé počasí může situaci s jeho likvidací komplikovat. "Naši silničáři dělají maximum pro to, aby stihli vyčistit co největší úsek komunikací před očekávanými nočními mrazy, předpověď na noc a pondělí je až -14 stupňů Celsia, což bude odklízení komplikovat," uvedl hejtman Jihočeského kraje. Zároveň znovu žádá všechny občany o opatrnost kvůli sněhu a rampouchům padajícím ze střech. 
 
Hejtman dále vyzývá obyvatele kraje k trpělivosti a děkuje všem, kteří pomáhají. "Víkendová sněhová kalamita dala opravdu všem zabrat. Silničáři, hasiči, energetici, pracovníci firem, které se podílejí na odklízení sněhu v jihočeských městech, řidiči MHD a krajských autobusů. Ti všichni a mnozí další dělali a stále dělají maximum, aby život v Jihočeském kraji mohl normálně fungovat. Chtěl bych jim za to poděkovat. Stejně jako vám, Jihočechům, kteří se snažíte pomáhat. Jste opravdu skvělí,“ uvedl hejtman a dodal: „věřím, že společnými silami zvládneme i další případné komplikace způsobené mrazivým počasím.“
 

(obrázek ilustrační)

04.12.2023 Bc. Hana Brožková