Hejtman Kuba: Tady bude o naše seniory dobře postaráno. Kraj otevřel novou přístavbu DPS v Horní Stropnici

Po necelých dvou letech se mohou klienti vrátit z dočasného ubytování v dolním areálu českobudějovické nemocnice do domova pro seniory v Horní Stropnici. Čekají na ně zcela nové prostory a veškerý komfort. Přístavba má dvě patra, v jedné z částí dokonce tři. Místo v ní najde 47 jihočeských seniorů většinou z blízkého okolí. Nová podlaží jsou bezbariérová, je zde zřízen i nový výtah, který umožní pohodlný přístup do stávajícího patra původního objektu a také na zvýšenou terasu, kde se nachází další klidová venkovní plocha pro letní pobyt seniorů. Pamatováno je i na prostory pro pracovní terapie, kanceláře a prostornou společenskou místnost v nejvyšším podlaží objektu. Samozřejmostí jsou parkovací místa pro návštěvy a technické zázemí.  

„Naši rodiče se o nás starali dlouhou dobu a teď je čas, abychom jim tu péči vrátili. Stavba stála téměř 75 milionů korun a já jsem rád, že našim seniorům můžeme nabídnout klidné a důstojné prostředí, kde budou mít vše co potřebují a kde o ně bude dobře postaráno,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Kdysi tu bývalo v maximální kapacitě 45 klientů, kteří byli ubytováni na tří až čtyř lůžkových pokojích. Nově je tu 28 pokojů: devět jednolůžkových a 19 dvoulůžkových. To pro naše klienty znamená zcela jiný komfort,“ konstatovala náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje pro sociální oblast Lucie Kozlová a dodala: „Na pokojích je vše, co mohou senioři potřebovat, včetně sociálního zařízení. Je tu venkovní zastřešená terasa. Krásná zahrada, kde je možné posedět a do budoucna tu na části pozemku plánujeme vlastní sad. Pro duchovní útěchu tu byla zřízena také kaple“.

Nový objekt je vybaven i závěsným kolejnicovým systémem pro přepravu imobilních klientů. „To je pro nás obrovský pomocník. Pracují tu samé ženy a přenést osobu do koupelny byl obrovský problém. Bylo zapotřebí několika sester. Dnes je díky kolejnicím převezeme z koupelny rovnou na postel v podstatě bez námahy,“ pochvalovala si ředitelka domova pro seniory Eva Chaloupecká a prozradila, že v budoucnu plánují pro klienty zařídit i „retro kuchyň“.

Domov pro seniory Horní Stropnice stojí zhruba 100 metrů pod poutním kostelem Panny Marie Těšitelky na Dobré Vodě. Původně se jednalo o budovu školy, která od 70. let minulého století slouží k současnému účelu. Rekonstrukci budovy do stávajícího stavu provedla společnost MANE STAVEBNÍ s.r.o. v termínu od května 2021 do listopadu 2022. Jihočeský kraj za ni zaplatil 74,84 mil. Kč s DPH. 

13.03.2023 Bc. David Hocke