Hejtman Kuba svolal povodňovou komisi! Jihočeský kraj se připravuje na špatné počasí

Jihočeský kraj je podle aktuální předpovědi ČHMÚ na hranici zóny, která má být zasažena vytrvalým a vydatným deštěm. Ten může způsobit povodně. Hejtman Jihočeského kraj Martin Kuba je proto od dnešního rána v kontaktu s ČHMÚ, Povodím Vltavy a Moravy a konzultuje vývoj situace, možné scénáře a připravenost. "Od pátku do neděle by mohlo na některých místech v našem kraji spadnout extrémní množství srážek. Nejhorší situace se očekává o víkendu. Již nyní jsou přehrady na povodně připraveny, i když se stále ještě vypouští. Zda a jak povodně jižní Čechy zasáhnou bude ČHMÚ a Povodí Vltavy upřesňovat v následujících dnech. Zlomovým bodem bude situace a předpověď v pátek dopoledne. Věřme v to, že vývoj nebude úplně nepříznivý, ale my  budeme dělat vše, abychom byli připraveni a o všem vás informovat," řekl hejtman s tím, že se připravuje povodňová komise i krizový štáb kraje, pokud by bylo potřeba je svolat.

K tomu nakonec došlo již ve čtvrtek ve 22.00 hod. "Dnes večer na 22 hod jsem svolal Povodňovou komisi kraje. Chci, abychom na základě všech predikcí měli jistotu, že se na všech přehradách i rybnících a všude, kde je to možné, připravujeme i na špatné scénáře. O dalších krocích vás budu zase informovat," sdělil hejtman a dodal, že i když situace dopadne z pohledu povodní dobře, tak pátek i sobota budou o kombinaci silného deště a hodně silného větru. "Chci požádat města, obce, spolky i vás všechny, pokud máte naplánované nějaké veřejné akce, abyste zvážili jejich pořádání. Ta kombinace deště a silného větru může být opravdu nebezpečná. Možná vše bude ok, ale buďte na sebe, prosím, víc opatrní," uzavřel hejtman Kuba.

12.09.2024 Bc. David Hocke