Hejtman Kuba představil Jihočeské tržiště. Našim dětem ve školách nabídne kvalitní jihočeské potraviny

Zdravé jihočeské potraviny pro naše děti a podpora lokálních výrobců. Obojí lze zařídit naprosto jednoduše, pružně a on-line. Jihočeský kraj představil virtuální prostředí, kde si budou moci krajské školní jídelny pohodlně vybírat z široké nabídky místních producentů. Potká se tak regionální nabídka s poptávkou stejně jednoduše, jako na osvědčených tržištích, kam si naše babičky a maminky chodily nakupovat zdravé jihočeské potraviny.

„Proč by na stoly našich dětí měly putovat suroviny vzdálené stovky kilometrů, když to nejlepší a nejčerstvější jídlo máme k dispozici zde,“ zeptal se hejtman Martin Kuba a upozornil, že z aplikace si může každá školní jídelna pohodlně vybrat produkty od oblíbeného zpracovatele, nebo porovnat cenu výrobku od více zdrojů. „Na přípravě aplikace spolupracujeme s Regionální agrární komorou Jihočeského kraje tak, abychom si byli jisti, že platforma nabídne jihočeským dětem skutečně jen to nejlepší, co Jihočeský kraj nabízí “, řekl hejtman Kuba.

Jihočeské tržiště je místem, kde mohou jihočeští zemědělci a producenti, bez ohledu na objem výroby, nabídnout své produkty školám ve svém okolí přímo bez zprostředkovatelského velkoobchodu, který mnohdy nutí výrobce snižovat cenu na úkor kvality. „V dnešní době se nakupování v e-shopech stalo naprosto běžnou součástí našeho života. Jihočeské tržiště je, zjednodušeně řečeno, obyčejný e-shop. Rozdíl je v tom, že naše tržiště může pomoci malým producentům, kteří jinak nemají možnost prosadit se na trhu, kterému vévodí velkoobchodní řetězce. Je to prostor, který funguje na stejném principu jako byla osvědčená tržiště, kde naše babičky a maminky nakupovaly zdravé místní potraviny. Každý se už dnes orientuje v internetovém prostoru a zde u nás bude moci velmi lehce oslovit potenciální odběratele a nabídnout své vlastní konkrétní produkty za konkrétní cenu,“ doplnil hejtman Kuba s tím, že přidaná hodnota je pro Jihočechy daleko větší. Tržiště kromě kvalitních potravin podpoří pracovní trh a sníží uhlíkovou stopu při dodávkách zboží.

Školní jídelny si mohou vybrat ze široké nabídky sortimentu jihočeských potravin. Tržiště nabídne ovoce i zeleninu, pečivo, maso i ryby, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, nápoje a mnohé další. „V tuto chvíli se tržiště otevře pouze pro školy zřizované Jihočeským krajem. Do budoucna zvažujeme rozšíření i na základní a mateřské školy, popřípadě další instituce,“ dodal Kuba.

Na projektu Jihočeského tržiště spolupracuje kraj s Regionální agrární komorou Jihočeského kraje. „Tržiště je v rámci České republiky průlomovým nástrojem systematické podpory producentů kvalitních regionálních potravin. Pro nás je důležité, že rozvíjí myšlenku projektu CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY, na kterém jihočeská agrární komora spolupracuje s Jihočeským krajem od roku 2006,“ upřesnila ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Jihočeské tržiště je společný projekt Jihočeského kraje, Regionální agrární komory Jihočeského kraje a jejího projektu „Chutná hezky. Jihočesky“, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy.

19.05.2022 Bc. David Hocke