Hasiči v Číčenicích slavnostně otevřeli novou požární zbrojnici. Investici podpořil Jihočeský kraj

Dobrovolní hasiči v Číčenicích na Strakonicku mají novou požární zbrojnici. Jejího slavnostního otevření se v sobotu 6. května zúčastnilo půldruhé stovky obyvatel obce a hostů, především z řad hasičů ze sousedství. Sedmimiliónovou obecní investici dotačně podpořil Jihočeský kraj a Ministerstvo vnitra ČR. Slavnostní otevření pak Skupina ČEZ v rámci programu Oranžového roku 2023 v okolí Jaderné elektrárny Temelín.

V důstojné, a ještě novotou vonící, sídlo číčenických hasičů se proměnil obtížně využitelný a velmi zchátralý objekt, který sloužil jako sklad komunální techniky a hasičům jako sklad drobnějšího vybavení. Automobily se sem nevešly. „Rekonstrukce a přístavba, při níž bylo nutno zasáhnout i do základů objektu, stavební akci v podstatě proměnila v novostavbu. Její realizace, bez započítání přípravných a projektových prací, trvala přibližně tři čtvrtě roku a vyšla bezmála na sedm miliónů korun,“ uvedla starostka Číčenic Renata Regálová.

Začátek projektu sahá už do roku 2017. Jeho nezbytnost potvrdil o rok později znalecký posudek, který tehdejší stav budovy označil za „havarijní a její další užívání za rizikové“. Následoval projekt, jeho změna, žádosti o dotace. Výsledkem dlouholeté práce obce bylo v roce 2021 získání dotace Ministerstva vnitra ČR ve výši 1,532 miliónu korun a Jihočeského kraje z programu investičních dotací pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí v regionu ve výši 1,01 miliónu korun. Sama obec se na výstavbě podílela částkou téměř 4,31 miliónu korun.

V Číčenicích nemáme klasický sbor dobrovolných hasičů (SDH), ale pouze vlastní Jednotku sboru dobrovolných hasičů obce (JSDHO), jejíž družstvo o sníženém početním stavu, 1 + 3, vyjíždí do akce na pokyn dispečinku HZS Jihočeského kraje,“ konstatoval velitel JSDHO Číčenice Daniel Veselý.

Nová hasičská zbrojnice poskytuje podle něho místním hasičům veškeré potřebné zázemí. Moderní dvoupodlažní budova je rozčleněna na dvě části. Přízemí skýtá kompletní zabezpečení pro výjezd. Jsou zde i dílny, sklad, šatna, toalety a umývárny. Patro je přizpůsobeno pro odbornou přípravu jednotky.

09.05.2023 Bc. David Hocke