Fungující psychiatrická péče pro děti? Spolupráce mezi krajem, českobudějovickou nemocnicí a Opařany

Užší spolupráce mezi krajem, českobudějovickou nemocnicí a DPN Opařany je klíčem k fungující psychiatrické péči o děti. Podařilo se díky tomu přivést do Opařan na Táborsku lékařské odborníky a další v brzké době přibydou díky tomu, že se českobudějovické nemocnici podařilo získat akreditaci na vzdělávání lékařů oboru dětské psychiatrie. Zbývá už jen vybudovat zde důstojné zázemí pro odborný zdravotnický personál i pacienty. Uvedl to hejtman Martin Kuba na tiskové konferenci, která se konala v úterý 4. dubna. Dodal zároveň, že v nemocnici by kraj rád vybudoval prostor s dvaceti akutními lůžky pro dětské psychiatrické pacienty za bezmála 120 milionů korun. 

„Ukazuje se, že zrušit Opařany by byla obrovská chyba. V současnosti tam zdravotníci poskytují špičkovou péči, a to tak špičkovou, že podle mého naprosto neodpovídá prostorům, ve kterých se poskytuje. A stejně jako my jsme připraveni vybudovat v českobudějovické nemocnici pro pacienty nový pavilon, tak ministerstvo by podle mě mělo přistoupit k razantní modernizaci Opařan,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a ubezpečil, že v tomto duchu bude informovat premiéra Petra Fialu.  

"Když přijmete absolventa a má začít vzdělávání, tak ho potom prakticky 22 měsíců nevidíte, protože musí podstoupit stáže na dospělé psychiatrii a na různých somatických odděleních. Takže pro nás je velmi důležité, že jsme navázali spolupráci s českobudějovickou nemocnicí, která tyto stáže poskytuje," řekl ředitel opařanské nemocnice Michal Goetz a pro ilustraci dodal, že začátku roku 2022 v Opařanech pracovala jen jedna lékařka. Dnes zde v různých typech úvazků pracuje 10 psychiatrů a další 4 nastoupí v brzké době. 

Absolventi lékařské fakulty nyní mohou odborné vzdělání po studiu v oboru dětské psychiatrie získat z velké části na jihu Čech, když jim jej zajistí ve spolupráci českobudějovická nemocnice a DPN Opařany. Podle ředitele českobudějovické nemocnice Michala Šnorka se nyní pro zájemce o vzdělávání v oboru dětské psychiatrie na jihu Čech celý proces výrazně usnadnil. "Dříve prakticky vše probíhalo na půdě fakultních nemocnic. Nyní se jedna třetina odehrává u nás a dvě třetiny v Opařanech," řekl Šnorek.

Nemocnici v Opařanech kvůli nedostatku kvalifikovaného personálu hrozil v minulosti zánik. Před Goetzovým příchodem v DPN pracovaly jen dvě atestované dětské psychiatričky a obě na konci roku 2021 odcházely do důchodu. 

08.01.2024 Bc. David Hocke