V úterý 15. října se uskutečnila diskuse s odborníky a lesníky v Městském kulturním středisku Vimperk k otevřenému dopisu platformy Vědci pro Šumavu. Dopis zaslaný hejtmance Jihočeského kraje o dopadech kůrovcové kalamity obsahoval také 12 mýtů o Šumavě, které se staly hlavním tématem setkání. Pozváni byli vědci z platformy a poté i zástupci národního parku Šumava. Setkání se nakonec zúčastnili Jan Pokorný, biolog a ředitel obecně prospěšné společnosti ENKI, Martin Klewar z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, Jan Štrobl, lesní inženýr, Petr Martan, lesník a publicista, spolu s Karlem Simonem, soudním znalcem v oboru lesnictví, Pavel Hroch, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, a zástupci médií. Kompletní záznam ze setkání novinářů s odborníky bude v brzké době zpřístupněn na www.sanceprolesy.cz/.
Součástí debaty byl i výjezd na Boubín a Strážný. Zástupci Lesů ČR uvádějí, že kůrovcová kalamita zde roste geometrickou řadou. Mezi lety 2017 a 2018 se kůrovcová těžba zdvojnásobila až na 28 664 kubíků dřeva. V letošním roce odborníci odhadují, že se těžby vyšplhají až na 87 tisíc kubíků dřeva.
Lesní závod Boubín sousedí s přírodní rezervací, kde se proti kůrovci nezasahuje. Podle lesníků je právě toto důvod, proč došlo k tak dramatickému nárůstu nucených těžeb dřeva.
Diskutovaných 12 mýtů o Šumavě:
1. Jde o to, aby Šumava byla zelená.
2. Je třeba chránit vzrostlý les, protože nízké stromky nejsou schopny plnit funkci vzrostlého lesa.
3. Šumava vysychá.
4. Za sucho, které se v Česku rozmáhá, může Šumava.
5. Bezzásahovost zvyšuje odtok vody ze Šumavy.
6. Šumava se mění v horkou poušť.
7. Na Šumavě je hospodářský les a je naivní ho obratem přeměňovat v divočinu.
8. Šumava byla vždy smíšeným lesem, a je proto nutné místo uhynulých smrků sázet všude především listnáče!
9. Kvůli Zeleným a Bursíkovi vznikla kalamita kůrovce: kůrovec nám kvůli některým špatným rozhodnutím zlikvidoval na 20 000 hektarů lesa
10. Pokud bude vyhlášena zonace podle současného návrhu, kůrovec zničí v nejbližších letech stromy na polovině rozlohy šumavského parku
11. Pokud se nebude aktivně zasahovat proti kůrovci, Šumava uschne – zůstane tu pouze poušť nebo mrtvá krajina.
12. Bezzásahové zóny v NP Šumava způsobily kůrovcovou kalamitu v České republice.
Dvanáct mýtů o Šumavě
17.10.2019 Bc. David Hocke