Dvanáct jihočeských škol se připojí k oslavám sta let prince Philipa a odstartují globální výzvu 

Jeho královská Výsost princ Philip by 10. června oslavil 100 let. Princ Philip v roce 1956 založil program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který se brzy po svém vzniku rozšířil do 130 zemí světa. Nyní je DofE celosvětově nejvýznamnějším programem neformálního vzdělávání. Ročně ho plní 1.3 milionu mladých lidí z celého světa, v Česku funguje již 26 let a plní ho více než 5 000 mladých lidí ročně. 

Národní výzvu k oslavám prince Philipa zahájí slavnostní recepce k uctění odkazu prince Philipa, která proběhne 10. června ve Valdštejnské zahradě Senátu ČR. Událost proběhne pod záštitou Národního centra DofE a 1. místopředsedy Senátu Parlamentu ČR, Jiřího Růžičky. „Je nám ctí, že oslava odkazu tak významné osobnosti, jakou byl princ Philip, proběhne právě v prostorách Senátu ČR. Vnímáme to také jako poctu všem učitelům a studentům, kteří se programu účastní. Program DofE je pro mladé lidi důležitým prostředkem, jak se posouvat vpřed a budovat si správné hodnoty,“ říká senátor Růžička.

„Na slavnostní recepci v Senátu odstartujeme globální výzvu #dofe100 na počest nedožitých sta let prince Philipa. Výzva je určena všem, kteří chtějí podpořit restart aktivního života mladých lidí po pandemii a umožnit zapojení do programu i sociálně znevýhodněným mladým lidem. Stačí si najít dostatečně motivující cíl v počtu sto a dosáhnout jej. Přečíst sto knížek, udělat sto kliků, věnovat sto minut dobrovolnictví v domově pro seniory, naučit se sto cizích slov a podobně,“ dodává Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DofE v České republice. V rámci oslav organizátoři spustili i speciální webovou stránku www.dofe.cz/dofe100, na kterých se veřejnost může k oslavám připojit a vyzkoušet si, jak program DofE funguje. 

Program pomáhá také sociálně znevýhodněným dětem

Mezi 250 organizacemi zapojenými do programu jsou kromě středních a základních škol nebo sportovních klubů i dětské domovy. Jedním z absolventů bronzové úrovně DofE je i Josef Gulyás, romský chlapec z Dětského domova Střekov v Ústí nad Labem. V rámci programu si dal za cíl zvítězit v turnaji stolního tenisu dětského domova, koučovat děti k pravidelnému pohybu a doučovat spolužáka v matematice. „DofE mi dalo motivaci plnit si cíle, nevzdávat se a pomáhat ostatním.“

Zapojeny jsou i školy v Jihočeském kraji

V Jihočeském kraji se programu účastní 12 škol a organizací a celkově v něm program plní 83 mladých lidí. Mezi zapojené školy patří například Gymnázium Jírovcova České Budějovice, Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci a Gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře, kde DofE v tuto chvíli plní 32 aktivních účastníků. Účastníci programu si stanovují nejrůznější cíle. V rámci dovednosti se učí psát texty, malují obrazy, hrají na klavír, učí se cizí jazyky, programují, navrhují vlastní módní kolekce nebo pořádají výstavy fotografií. V oblasti dobrovolnictví se pak starají o psy v útulku, tráví čas se seniory v domovech důchodců, pomáhají v hospicích, uklízejí své obce a lesy a zasazují se o ochranu planety.  V rámci pohybu si dávají za cíl ujít nebo uběhnout každý den desítky kilometrů, zdolávají vrcholky hor, běhají, posilují, věnují se bojovým sportům a mnohé další výzvy.   


O programu DofE

•    Účastníci ve věku 13 až 24 let si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak po dobu tří, šesti nebo dvanácti měsíců pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel. Absolventi získávají mezinárodní certifikát jako důkaz o tom, že na sobě dokáží pracovat a nevzdat se. 
•    Z celosvětově známých osobností si DofE plnila například vévodkyně z Cambridge Kate či herec Hugh Jackman. 
 

10.06.2021 Bc. David Hocke