Dovolená je v jižních Čechách ve znamení novinek. Která zaujme právě vás?

Pokud si chcete užít letní dovolenou, využít jedinečné možnosti navštívit unikátní místa nebo získat větší cestovatelský rozhled, tak jste na správném místě. Nové atraktivity ocení turisté napříč všemi generacemi a zájmy.

Od května letošního roku můžete v Českých Budějovicích navštívit nový, revitalizovaný Park Dukelská, který umožňuje přístup přímo k vodě na nové náplavce. Ať už půjdete pěšky na kole, tak si můžete vychutnat osvěžující pohodu přímo v centru města.

Třeboň 105 je nový kulturní prostor, kde spolu v dokonalé synergii funguje divadlo, biograf, hudební produkce a galerie. Zveme vás na bohatý letní program, v rámci kterého do Třeboně poprvé zavítá třeba i animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková s interaktivní výstavou pro celou rodinu SOPKA LES PRALES. Těšit se můžete také na divadelní představení, promítání filmů pod širým nebem, koncerty či výtvarný happening.

Kláštery Český Krumlov jsou známé svými četnými originálními výstavami a interaktivní zábavou. Novinkou je zde například výstava Maurizia Olivotta: Bestiarium, který zaujme nejen dospělé, ale je zde připraven i speciální program pro děti.

A u dětí ještě zůstaneme. Toulava zve rodiny s dětmi na novou expozici Skřítkov Bechyně. Přivítají vás zde postavy skřítků a dalších pohádkových postav, projdete se kouzelným lesem nebo nahlédnete do komnaty zoubkové víly.

Původní trasu k Boubínskému jezírku na Šumavsku, která je nyní uzavřená z důvodu možného pádu suchých stromů, nahradí brzy nová, kterou staví Lesy ČR. Právě vzniká povalový chodník, který se buduje v místech, kde pád suchých stromů nehrozí. Návštěvníci se tak dostanou na část hráze s krásnou vyhlídkou na jezírko.

V Blatné byly otevřeny nové pivní lázně. Jedná se o zbrusu nový projekt, který návštěvníkům dává možnost individuální relaxace. Kromě pivní koupele je možné se smočit i v růžové vaně, neboť Blatná je městem růží. V zámeckém parku je možné využít procházku s alpakou nebo zažít gastronomickou chvilku v romantické kavárně.

Jihočeský kraj a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích srdečně zvou na Trocnovské slavnosti, které se konají 8. – 9. září v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova a místního Archeoskanzenu. Akce je dvoudenní a nabídne bohatý program zdarma. Těšit se můžete na RockFest, komentované prohlídky, středověkou hudbu, ukázky sokolnictví, lukostřelbu, divadlo, středověké living history, historická řemesla, ukázky zbraní a zbrojí, muzejní expozici a mnoho dalšího.

Vyvrcholení Classic Challenge 2023 se odehraje stejně jako v minulých letech při největší tuzemské setinové rallye South Bohemia Classic. Tradičním dějištěm již čtrnáctého ročníku bude v termínu 8. a 9. září Hotel Resort Relax v Dolní Vltavici na Lipensku. Mezinárodní setinová rallye klasických vozů přiláká na start každoročně kolem 150 posádek z několika zemí světa. 

Pokud jste vyznavačem aktivního trávení volného času, tak můžete navštívit nový Sport Park v Jindřichově Hradci, poblíž obce Otín. Je možno si zde zahrát fotbalgolf, zajezdit si v bikeparku, najdete zde trať pro začátečníky i pokročilé. Pro nejmenší je zde dětské hřiště. Občerstvení s terasou a písečná pláž poskytnou příjemné zázemí na celý den.

„Pokud budete potřebovat poradit, využijte web www.jiznicechy.cz, kde najdete tipy na výlety, TOP akce roku, co dělat i když prší, kalendář akcí, zkrátka vše, co jako turista potřebujete vědět,“ uzavírá Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.
 

17.07.2023 Bc. David Hocke