Dechový orchestr ZUŠ Vimperk během 14 dní dvakrát zazářil!

Dechový orchestr ZUŠ Vimperk se zúčastnil ve dnech 26. – 28. 4. mezinárodního soutěžního festivalu dechových orchestrů v chorvatském městě Omnišalj. Jednalo se o 12. ročník Mitteleuropa Blasmusikfest - festival, který byl bez omezení věku a kromě vimperských se jej zúčastnily již pouze dospělé dechové orchestry z Itálie, Maďarska a Slovinska. Mladí vimperští muzikanti si za svůj výkon od odborné mezinárodní poroty vysloužili 3. místo. Kromě toho získala speciální ocenění sekce lesních rohů za skvělou zvukovou kvalitu a celkovou organizaci. Kromě soutěžního vystoupení zahráli vimperští i v centru známého města Rijeka svůj hodinový koncert, se kterým také sklidili velký úspěch.

O dva týdny později, konkrétně 9. května, se orchestr vydal do Veselí nad Moravou, kde se konalo ústřední kolo soutěžní přehlídky dechových orchestrů základních uměleckých škol České republiky. Účast si zajistil jako vítěz jihočeského krajského kola. Vimperští zahráli v soutěžním programu 10. 5. ráno v 9.10 hodin v I. kategorii (věkový průměr do 16 let a 19-45 hudebníků). Ve stejné kategorii se představily ještě orchestry z Pardubic a Turnova. Už jen samotná účast v tomto celostátním finále byla prestižní, neboť se v něm celkem mohlo představit pouze 14 velkých orchestrů z celé republiky. Náročný soutěžní program zahráli žáci ZUŠ Vimperk dobře a pak už jen čekali na rozhodnutí odborné poroty, v jejímž čele byl pplk. Jaroslav Šíp, hlavní dirigent a velitel Ústřední hudby armády ČR. Zlaté pásmo a cena za efektní hudební projev pro bicí sekci pro Dechový orchestr ZUŠ Vimperk!!! Radost byla veliká a členové současné generace orchestru tak navázali na dlouhodobé úspěchy a účasti DO ZUŠ Vimperk v ústředních kolech soutěže ZUŠ (nepřetržitě již od r. 1998, jako jediný dechový orchestr ZUŠ v ČR!).

U dirigentského pultu se na obou soutěžích střídali Pavel Vališ a Petr Staněk.

16.05.2024 Bc. David Hocke