Cestovní ruch se na jihu Čech vrací na předcovidová čísla

Jižní Čechy jsou znovu na předních příčkách zájmu turistů. Naznačují to data z veřejné databáze Českého statistického úřadu (ČSÚ) sledující návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení za rok 2022. Necelých 1,5 milionů návštěvníků zde strávilo přes 4,2 milionů nocí, průměrně necelé 3 noci za pobyt.

Podle právě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu přijelo v roce 2022 do jižních Čech téměř 1,5 milionu hostů.  „Vracíme se na předcovidová čísla, dokonce jsme přivítali více domácích turistů, než v roce 2019“, říká jihočeský hejtman Martin Kuba. „Potvrzují nejen sílu značky Jižní Čechy, ale také dobré jméno, oblibu a důvěryhodnost našeho regionu mezi návštěvníky. Z ekonomického pohledu je zároveň velmi důležité, že v součtu strávili turisté u nás na jihu více než čtyři miliony nocí. Poměrně jednoduchým propočtem dospíváme k tomu, že cestovní ruch je tak naprosto zásadním jihočeským průmyslovým odvětvím.“

Další dobrou zprávou pro jihočeské podnikatele je, že se začínají vracet zahraniční návštěvníci zejména ze sousedních zemí. „Ve srovnání s rokem 2021 máme trojnásobný nárůst turistů z Německa, Rakouska a Nizozemí, dvojnásobně se zvedl počet návštěvníků z Polska a Slovenska“, upřesňuje náměstek hejtmana František Talíř. „Nově se také zaměřujeme například na propagaci svatebních míst v jižních Čechách nebo na poutní turismus. Naším cílem je, aby lidé u nás v kraji prožili nezapomenutelné chvíle a rádi se k nám vraceli.“

„Protikladem tohoto optimistického trendu jsou stále ještě počty návštěvníků z Asie. V roce 2019 jich přijelo více než čtvrt milionu, vloni celkově čtrnáctkrát méně. U zmíněných údajů musíme brát v úvahu, že statistický úřad vychází z čísel platných pro hromadná ubytovací zařízení, to znamená zařízení minimálně s pěti pokoji nebo deseti lůžky“, doplňuje Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR). „Další významnou nezapočítanou skupinou jsou návštěvníci, kteří přespávají v soukromých chalupách nebo menších penzionech.“

Kampaně pro domácí i zahraniční klientelu JCCR plánuje s několikaměsíčním předstihem, průběžně ale také přichází s netradičními novinkami, jako je například kompletní seznam více než stovek jihočeských rozhleden a vyhlídek. „Velmi pozitivní odezvu máme také na novou webovou stránku www.jiznicechy.cz, kde naprosto přehledně přinášíme stovky tipů a pozvánek“, přibližuje Petr Soukup.

10.02.2023 Bc. David Hocke