Českobudějovičtí hasiči dostali nový žebřík za 19 milionů. Je to dar od Jihočechů, řekl hejtman Kuba

Českobudějovičtí hasiči dnes dostali do užívání automobilový žebřík s řiditelnou zadní nápravou a nadstandardní výbavou, jako je například dálkově ovládaná lafetová proudnice pro zásah vodou i pěnou, schopnost „krabího chodu“ nebo kamerou na koši pro sledování místa události z výšky. Pořizovací cena včetně vybavení a dodaného příslušenství je 18 999 036,43 Kč. Žebřík předali hasičům primátor Jiří Svoboda a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. „Je pro nás strašně důležité, aby jihočeští hasiči byli vybaveni tou nejmodernější technikou, která v klíčových situacích dokáže lidem zachraňovat životy,“ řekl hejtman.

Nový žebřík si hejtman Martin Kuba také vyzkoušel. Hasiči ho společně s panem primátorem vyzdvihli až do výše 30 metrů: „Naštěstí dneska moc nefouká tak to s námi moc nehoupalo.  Ale bylo to výborné. To autíčko pod vámi je pak poměrně malé,“ řekl s úsměvem hejtman a dodal: „Toto je strašně důležitá věc. V životě jsou chvíle, které nezažíváme pořád a člověk má pocit, že vás nepotkají. A pak to najednou přijde a v té chvíli potřebujete mít v kraji ať už dobře vybavenou záchranku nebo hasiče, kteří jsou schopni komukoliv z nás v té chvíli pomoc. A my musíme zajistit, aby to vybavení bylo co nejmodernější.“ Jihočeský kraj má s HZS Jihočeského kraje desetiletou dohodu o obnově výškové techniky. „Zhruba třetinu ceny toho vozu vždycky platí Jihočeský kraj jako dlouhodobý koncept,“ dodal hejtman Kuba.

Výšková technika je speciální požární technika, která je důležitá především při záchraně osob či zvířat z výšek. Kromě záchrany a evakuace je nasazována při řešení požárů v nadzemních prostorech, typicky u požárů vícepatrových budov. Velmi často je pak povolávána k rizikovému kácení stromů nebo částí stromů, a to nejen při živelních pohromách. „Díky svým rozměrům se dostane i do těch míst, kam se ta naše robustnější technika obtížně dostávala. Ať už je to průjezdnost sídlišti nebo jinými úzkými komunikacemi,“ upřesnil ředitel HZS Jihočeského kraje Lubomír Bureš. Finančně se o žebřík podělili HZS Jihočeského kraje 10 729 036,43 Kč, Jihočeský kraj na základě smlouvy o spolupráci 6 270 000 Kč a statutární město České Budějovice poskytlo dar ve výši 2 000 000 Kč.

Nový žebřík dodala firma Firefighting Technology Int., s. r. o., s účelovou nástavbou značky Magirus na podvozku Iveco. Jedná se o automobilový žebřík s řiditelnou zadní nápravou a nadstandardní výbavou. Jeho označení je AZ 30 - M 1 Z. 

Některé parametry, nadstandardní vybavení a technické zajímavosti:

 • vodou chlazený řadový čtyřtaktní vznětový šestiválec o výkonu 235 kW,
 • automatická šestistupňová převodovka,
 • řídící jednotka pro ovládání natáčení zadní nápravy TITAN City Comfort 2,
 • pracovní výška žebříkové sady je 30 metrů,  
 • záchranný koš je určen pro 5 osob, resp. 500 kg,
 • pracovní rozsah úhlu žebříkových sad je od -17˚ až do +75˚,
 • záchranná nosítka s nosností až 150 kg,
 • integrovaná, dálkově ovládaná lafetová proudnice pro zásah vodou i pěnou, 
 • schopnost „krabího chodu“ (umožňuje bokem dojet např. ke kraji komunikace),
 • kamera na koši pro sledování místa události z výšky,
 • poslední díl žebříku je zalamovací, což je výhodou při zásazích ve stísněných prostorách, 
 • elektrocentrála pro možnost práce s elektrickým ručním nářadím nahoře v koši a jako zdroj pro dva reflektory, které je možné umístit na koš pro osvícení místa zásahu, 
 • koš je možné vybavit navijákem s hadicí a proudnicí pro vstup a zásah v budovách (např. bytech)
 • umožňuje jeřábování (na konci žebříkových sad zdvihne břemeno o hmotnosti až 500 kg).
   
08.10.2021 Bc. David Hocke