Černoch, Kahánek, Šporcl i Ztracený – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přivítá ty nejlepší české současné interprety

Koncert celosvětově známého tenoristy Pavla Černocha nebo Český večer v podání zpěváků Marka Ztraceného, Ondřeje G. Brzobohatého a Ondřeje Rumla – to jsou novinky v programu tradičního Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Kvůli pandemii koronaviru se festival musí obejít bez původně pozvaných zahraničních hostů a letošní ročník se tak řídí mottem „Český Krumlov s českými umělci“. Kromě programu se změnil i termín. 29. ročník krumlovského festivalu, který patří k nejvýznamnějším hudebním kulturním akcím České republiky se uskuteční od 18. září do 3. října.

Naše největší přání bylo festival zachovat a nepřerušit tak 28letou tradici. To se nám povedlo. Řekli jsme si, že nečekanou a tíživou situaci zvládneme. Uskutečněním festivalu bychom rádi podpořili město Český Krumlov a českou hudební scénu. Líbí se nám spojení Český Krumlov s českými umělci a přizpůsobili jsme tomu celý program. Návštěvníci například ani letos nepřijdou o tradiční národní večer. Na Českém večeru uslyší jen ty největší české hity od dob R. A. Dvorského až po současnou hudbu v podání těch nejpopulárnějších zpěváků současné hudební scény, a to Marka Ztraceného, Ondřeje G. Brzobohatého a Ondřeje Rumla,“ zve na festival prezident festivalu Jaromír Boháč.

Z toho, že se festival pouze přesunul a úplně nezrušil, mají radost i umělci, které návštěvníci na akci uvidí. „Mezinárodní hudební festival Český Krumlov má své nezastupitelné místo v kulturním dění nejen regionu, ale i v mezinárodním měřítku, takže určitě nezapadne a fanoušci si ho najdou. Do Krumlova se moc těším. Každý koncert je pro mě zážitek a u nás v Česku o to větší, že jsem rád hrdým Čechem, to se o mě také ví,“ říká houslista Pavel Šporcl.

Na festival zavítá držitel ceny Anděl 2019 i Česká filharmonie

Návštěvníci se mohou těšit na vynikající české pěvce, instrumentální sólisty, orchestry a komorní soubory. „Máme velkou radost, že se mezi účinkujícími letos objeví i jeden z nejvýznamnějších klavíristů Ivo Kahánek, pro kterého je rok 2020 plný úspěchů. Nejdříve obdržel cenu britské BBC Music Magazine a nově je také držitelem ceny Anděl 2019 v kategorii Klasika. Z českých orchestrů přijala naše pozvání Česká filharmonie v čele se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Ta se na krumlovský festival vrátí po dlouhých 16 letech. Návštěvníci se mohou těšit i na violoncellistu Jiřího Bártu nebo na večer plný filmových melodií v podání Severočeské filharmonie Teplice,“ popisuje jen zlomek z bohatého programu Jaromír Boháč.

Podrobnosti k jednotlivým koncertům a jejich nové termíny zájemci najdou na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz, kde si mohou vstupenky také zakoupit.

29.06.2020 Bc. David Hocke