Burzy škol se připravují. Ale s rouškami a speciálním harmonogramem

Ačkoliv je situace ohledně covid-19 nepředvídatelná, Jihočeská hospodářská komora připravuje sérii burz středních škol v jižních Čechách. Ty jsou významnou událostí pro vystavující školy, firmy a především žáky, kteří si vybírají obor dalšího studia. Kvůli rostoucím případům koronaviru však budou mít letošní burzy speciální harmonogram včetně povinnosti nosit roušku. O tom, zda se nakonec uskuteční, rozhodne až vývoj situace těsně před konáním jednotlivých akcí.

„Jsme si vědomi současné situace, ale také faktu, že žáci devátých tříd základních škol se potřebují rozhodnout, na jakou střední školu a obor podat přihlášku. Tradiční Burzy škol tedy chystáme i letos, ale budou organizované trochu jinak. Se speciálním programem a rouškami,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory. Luděk Keist dodává vysvětlení: „Aby proběhly letošní burzy bez komplikací a riziko nákazy koronavirem bylo pro všechny účastníky co nejmenší, každá akce bude mít svůj časový harmonogram, podle kterého budou do sálu vpouštěny jen určité třídy či školy. Všichni účastníci budou muset mít roušku, pro ty, co zapomenou, budeme mít roušky k dispozici. Samozřejmě i nadále budeme sledovat nařízení vlády a doporučení krajské hygienické stanice a konání akcí jim přizpůsobíme.“

Burzy škol nabízí přehlídku středních škol, odborných učilišť a firem, které každoročně pořádá Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery v osmi městech Jihočeského kraje. Určeny jsou především žákům osmých a devátých tříd, kteří budou podávat přihlášku na střední školu. Právě návštěva burz, které nabízí pestrý program, ukázky některých profesí či výuky na jednotlivých školách, může školákům pomoci při rozhodování o dalším vzdělávání. Dle vyjádření Luďka Keista nechce Jihočeská hospodářská komora konání těchto důležitých akcí předčasně rušit, rozhodující proto bude situace ohledně covid těsně před konáním burz.

Na burzách mají možnost se prezentovat také firmy. Ty si mezi středoškoláky často najdou šikovné praktikanty či budoucí zaměstnance, které si už během středoškolské praxe zaučují. Burzy jsou velmi důležitou událostí i pro střední školy, které mohou svým potenciálním uchazečům představit jednotlivé obory, projekty či podmínky přijímacího řízení. Často tak na burzy škol zavítají nejen školáci, ale i rodiče a veřejnost.

Pokud nenastanou změny, první burza odstartuje 1. října v Jindřichově Hradci na VŠE v budově fakulty managementu. Další burzy se pak uskuteční ve Vimperku, Třeboni, Táboře, Českém Krumlově, Strakonicích, Prachaticích a Písku. Partnery burz škol jsou i letos města a obce, ale také místní akční skupiny. V Českém Krumlově organizuje a finančně podporuje ve spolupráci s Jhk burzu škol Místní akční skupiny Blanský les – Netolicko.

Více informací zájemci naleznou také na webu www.burzyskol.cz

21.09.2020 Bc. David Hocke