Bezvadně a bezbariérově v jižních Čechách

Cestování přináší mnoho různých výzev. A pokud používáte invalidní vozík nebo cestujete s dítětem v kočárku, výzvy jsou mnohem větší. V jižních Čechách je k dispozici spousta míst, na kterých vás bariéry nebudou zbytečně konfrontovat s hendikepem. Bez starostí si zde každý může užít to, co očekává. Od sportu, poznávání památek a přírody, až po relax a načerpání energie.

"Mým cílem je, aby se v jižních Čechách všichni cítili jako doma a aby i lidé s omezenou pohyblivostí mohli plně využít krás našeho kraje. Proto jsme společně s Jihočeskou centrálu cestovního ruchu (JCCR) vybrali řadu zajímavých míst, která jsou bezbariérově přístupná," uvádí náměstek hejtmana Jihočeského kraje, František Talíř.

V jižních Čechách vzniká každým rokem čím dál více míst a možností pro bezbariérovou návštěvu, mnoho dechberoucích výletů je tak přístupných i lidem s omezenou schopností pohybu.

"Naše nabídka bezbariérových turistických cílů a tipů na výlety je rozmanitá a pestrá, takže si zde mohou vybrat jak rodiny s dětmi, tak i senioři či skupiny s hendikepovanými členy. Rádi bychom tímto přístupem podpořili turistiku pro všechny a zvýšili kvalitu služeb pro naše návštěvníky," doplňuje ředitel JCCR, Petr Soukup.

df

Historické památky jsou jedním z pokladů jižních Čech. Středověká centra měst, hradů a zámků, u nichž se v minulosti o bezbariérové přístupnosti neuvažovalo. Postupné opravy a rekonstrukce těchto míst však upravila podmínky těchto míst tak, aby vyhovovala potřebám všech.

Mezi bezbariérové dominanty patří například České Budějovice, Český Krumlov nebo Třeboň. Navštívit můžete také zámek Hluboká nad Vltavou, projít se procházkou po naučné stezce Toulava, na Šumavě, kolem rybníka Bezdrev, v zámeckém parku v Blatné nebo navštívit některá z místních muzeí.

Také aktivní sportovci na jihu Čech naleznou četné atrakce jako unikátní místa pro workout. Vyzkoušet můžete například handbike nebo paddleboard v Hluboké nad Vltavou. Za zábavou můžete vyrazit například na otáčivé hlediště v Českém Krumlově nebo do některé z jihočeských zoologických zahrad.

Více spokojených aktivních rodin s handicapovanými dětmi, otevřený sportovní areál bez překážek, navíc zadarmo, a to pro celou rodinu bez ohledu na zdravotní stav. To je výsledek téměř desetiletého trvání projektu Lipno bez bariér, na kterém se podílí několik lipenských podnikatelů. Díky projektu Lipno bez bariér mohou handicapovaní prožít plnohodnotně svou dovolenou na Lipně v jakémkoliv ročním období. V létě je možné zdarma vyzkoušet si jízdu na handbicích a tandemových kolech, jízdu na bezbariérovém elektročlunu, vstup na Stezku korunami stromů, bobovou dráhu, a na závěr bazén.

Jihočeský kraj představuje mnohem více bezbariérových turistických cílů a tipů na výlety, které jsou vhodné nejen pro vozíčkáře a osoby s omezenou pohyblivostí, ale také pro maminky s kočárky. Všechny atrakce lze nalézt na webové stránce Vozíčkář vozíčkáři o jižních Čechách.

01.06.2023 Bc. David Hocke