Text na řeč
Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Senát nepodpořil žádost o odklad rozšiřování bezzásahových území. Rozhodl jeden hlas

Senát nepodpořil žádost o odklad rozšiřování bezzásahových území na Šumavě kvůli boji se suchem a s kůrovcem. Chyběl k tomu dnes jediný hlas. Ministerstvo životního prostředí už dříve podobnou žádost o odklad odmítlo. Navrhlo vyhlášku, která v souladu se zákonem o národních parcích s rozšířením bezzásahové zóny počítá. Senát o odkladu rozhodoval na základě petice.

Petici Za zákon pro zelené lesy Šumavy podepsalo přes 11.000 lidí. Reaguje na přijatou úpravu, podle níž má být bezzásahová zóna na 27,7 procenta plochy šumavského parku, a zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí, na 24,6 procenta rozlohy parku. Tomu odpovídá i návrh ministerské vyhlášky. Podle autora petice Petra Martana bude její schválení znamenat, že na Šumavě uschne 6000 hektarů lesů.

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská poslala před hlasováním senátorům dopis, ve kterém shrnuje stanovisko kraje v této věci a navrhuje pozdržet schválení návrhu vyhlášky o vymezení zón ochrany přírody Národního parku Šumava. „Dopis, který jsem senátorům v této věci odeslala, se týkal otázky zodpovědnosti. Všichni ti, kteří nehlasovali pro odložení, na sebe berou zodpovědnost za to, jak bude Šumava za několik let vypadat", uzavírá Stráská.

Více informací naleznete zde.

Záznam z jednání naleznete také na webu Senátu PČR

Zdroj: ČTK/Jihočeský kraj