Na jihu Čech přibyly tři nové případy onemocnění COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 31 osob

Po řadě týdnů s nulovými nebo zcela ojedinělými přírůstky i dnes přibývali v Jihočeském kraji další nemocní.  Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech tři nově potvrzené případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k čtvrteční 18. hodině v regionu zvýšil na 234. Čtyři lidé se uzdravili. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 197 a aktuálně pozitivních 31 osob.

Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 89 suspektních vzorků a 51 vzorků od samoplátců. Pozitivní byly tři. „Jednalo se o muže z Prachaticka, který se nakazil kontaktem s pozitivní osobou v Praze, ženu z Českobudějovicka, povinně testovanou po návratu z dovolené na Filipínách, a ženu z Jindřichohradecka. Ta se nakazila kontaktem s již dříve pozitivně testovanou osobou v rámci rodiny,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 31 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno třináct na Jindřichohradecku, pět na Českobudějovicku, čtyři na Prachaticku a po třech na Písecku, Táborsku a Strakonicku. Českokrumlovsko stále hlásí aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes rostoucí počet onemocnění jižní Čechy nadále udržují s 36,33 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k čtvrteční 18. hodině) i nadále pozici regionu s absolutně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 19 675 osob. V povinné karanténě se k čtvrteční 18. hodině nacházelo 40 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu ve čtvrtek zvýšil o 51 na celkových 4 598,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve čtvrtek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 124 žen a 110 mužů. Z celkových 234 dosud potvrzených případů je 48 z Českobudějovicka, 46 z Prachaticka, 44 ze Strakonicka, 33 z Jindřichohradecka, 24 z Táborska, 23 z Českokrumlovska a 16 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně patnáct dětí ve věku do 14 let. Pětadvacet nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, třiačtyřicet v kategorii od 25 až 34 let, osmatřicet v kategorii od 35 do 44 let, šestatřicet v kategorii od 45 do 54 let a pětatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 42 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

24.07.2020 Bc. David Hocke