Na jihu Čech přibylo 91 nových případů COVID-19. Aktuálně pozitivních je v kraji 693 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 91 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. To je zatím vůbec nejvyšší denní nárůst od vypuknutí pandemie. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k středeční 18. hodině v regionu zvýšil na 1 339. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 636 a aktuálně pozitivních 693 osob.

Od úterního do středečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 729 suspektních vzorků a 85 vzorků od samoplátců. Z celkových 814 vzorků bylo 91 pozitivních. K nemocným přibylo šestačtyřicet žen a pětačtyřicet mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (39) a na Táborsku (25). „V jednadvaceti případech šlo o kontakt s potvrzeným případem v rodině a ve dvaceti na pracovišti. Čtyřiadvacet kontaktů bylo z prostředí školy. Tři osoby se infikovaly v Praze, čtyři na svatbě v Nedvědicích a dvě ve sportovním klubu. Čtyři případy pocházejí z Ukrajiny, jeden z Maďarska, jeden z Ruska a jeden z Německa. U deseti případů původ nákazy stále zjišťujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Z dnešních jedenadevadesáti nových potvrzených případů je jedenatřicet případů, plná třetina, spojena se školským prostředím. Dnes jsme nově zaregistrovali pozitivitu u jednoho kantora a třicet žáků a studentů. Jde o deset žáků základních škol, patnáct středoškoláků a pět vysokoškoláků. Momentálně je uzavřena jedna mateřská školka na Českobudějovicku a řešíme situaci v jedné českobudějovické střední škole, kde aktuálně přibývá pozitivních studentů i pedagogů. Další nové případy pak logicky přibývají v rodinách těchto dětí,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová. „Ještě stále nám už řadu dnů přibývají nové případy – v tomto týdnu to bylo zatím dalších jedenáct - ze svatby v jedné menší obci na Soběslavsku. Oslavy a společenské události jsou dalším typickým místem se zvýšeným rizikem přenosu,“ doplnila ředitelka KHS.

Ze stávajících 693 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 232 na Českobudějovicku, 162 na Táborsku, 78 na Písecku, 77 na Strakonicku, 68 na Českokrumlovsku, 47 na Prachaticku a 29 na Jindřichohradecku. Deset nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. Z hlediska relativního výskytu, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, patří jižní Čechy i nadále s 207,89 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k středeční 18. hodině), spolu s Královéhradeckým a Ústeckým krajem, do trojice regionů s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 35 066 osob. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo 467 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se ve středu zvýšil o 85 na celkových 7 138,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Nextclinics znovu testuje samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab testuje také v Českém Krumlově a nyní nově i v českobudějovické Vrbenské ulici v areálu PCO. Odběrové místo pro indikované případy v českobudějovické nemocnici je přesunuto k patrovému parkovišti pro veřejnost, které se nachází u hlavního vstupu do nemocnice. Otevřeno je ve všední dny od 6.30 do 14 hodin. Celkem je nyní v regionu 12 odběrných míst.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve středu večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 644 žen a 695 mužů. Z celkových 1 339 dosud potvrzených případů je 373 z Českobudějovicka, 294 z Táborska, 167 ze Strakonicka, 152 z Prachaticka, 149 z Písecka, 113 z Českokrumlovska a 91 z Jindřichohradecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 108 dětí ve věku do 14 let. 300 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 225 v kategorii od 25 až 34 let, 216 v kategorii od 35 do 44 let, 215 v kategorii od 45 do 54 let a 139 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 136 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

17.09.2020 Bc. David Hocke