Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. Vyhlášený dotační program reagoval na rostoucí popularitu kempování a cestování s obytnými auty či přívěsy v Evropě. Cílem opatření bylo mimo jiné také udržení a zvýšení konkurenceschopnosti regionu v oblasti cestovního ruchu.

„Za tento zájem jsem velice rád, protože karavaning je významným turistickým segmentem a vedení kraje jeho rozvoj velmi podporuje. Pro tento program jsme proto v rozpočtu vyčlenili pět a půl milionu korun. Jižní Čechy mají obrovský potenciál nádherné přírody a chceme, aby se staly ‚Skandinávií‘ pro karavaning. Proto potřebujeme nabídnout kvalitní zázemí, které je právě v severských zemích“, přibližuje strategii kraje jihočeský hejtman Martin Kuba.

Co je naším cílem? Přiblížit krásnou jihočeskou krajinu lidem. Když se jim bude v našem kraji líbit, budou se sem rádi vracet a podpoří tak Jihočechy, kteří pracují v oblasti cestovním ruchu“, upřesňuje náměstek hejtmana František Talíř. „Nyní je na území kraje pětadvacet karavanových kempů, vidíme proto naději na významné zlepšení nabídky pro karavany přijíždějící na jih Čech“.

Karavanisté totiž zastavují nejen tam, kde se jim líbí, ale i tam, kde mají k dispozici potřebné služby. Nepotřebují celý kemp, stačí jim místo se spolehlivou dodávkou elektřiny, vody a možností ekologické likvidace odpadu. V porovnání s Německem nebo Rakouskem je v Česku takových míst jako šafránu, což brzdí rozvoj této stále významnější části cestovního ruchu. Mezeru na trhu se dnes snaží zaplnit stále více majitelů pozemků, kteří jsou ochotní tyto služby karavanistům nabídnout.

Přímo na centrále jsme absolvovali řadu osobních setkání se zájemci o tento druh podpory cestovního ruchu. Kvůli množství dotazů jsme dokonce uspořádali informativní online seminář. Vzhledem k tomu, že finanční převis poptávky byl jeden milion korun, projednáme s vedením kraje možnost vypsání dalšího kola tohoto grantového programu“, doplnil ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup.

26.01.2022 Bc. David Hocke