Děkujeme první linii, společně to zvládneme! Zástupci kraje poděkovali záchranářům za nasazení v letošním roce

Poděkování a hrníček s nápisem děkujeme. To si odnesli pracovníci Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) od zástupců kraje za své příkladné nasazení v letošním roce poznamenaném koronavirovou pandemií. Celá akce se uskutečnila pod heslem Děkujeme první linii, společně to zvládneme!

Exhejtmanka Ivana Stráská, která do listopadových povolebních změn z titulu své funkce stála v čele krajského krizového štábu uvedla, že záchranáři si naše poděkování zaslouží. „Splnili ten nejtěžší úkol, který vůbec může být. V počátku koronavirové pandemie byli první, kteří šli do neznáma. Pomáhali v době, kdy jsme o viru nevěděli nic, nevěděli jsme, jak se chová a jak moc je nebezpečný. A oni šli a pomáhali. Všude tam, kde bylo potřeba. Bez ohledu na čas, bez ohledu na osobní volno, dělali vždy víc, než byla jejich povinnost. Klobouk dolů,“ zdůraznila současná krajská zastupitelka Stráská.

Slovy chvály na své zaměstnance nešetřil ani ředitel ZZS JčK Marek Slabý. „Naši záchranáři jsou prostě výborní a všichni předváděli a předvádějí vynikající výkony. Navíc kvůli koronavirové pandemii pracují prakticky od začátku letošního roku v nestandardních a ne zrovna komfortních podmínkách. Šli prakticky do neznáma a museli se přitom například poprat se všemi těmi ochrannými prostředky, které jim péči o pacienty mnohdy opravdu znesnadňují,“ řekl ředitel ZZS JčK. „Na druhou stranu si je nutné uvědomit, že jsou to také jenom lidi. Že se bojí o své zdraví i zdraví svých blízkých, aby je nenakazili,“ doplnil Slabý, který také vyjíždí k zásahům do terénu.

Podle náměstka hejtmana Pavla Klímy vznikl prvotní nápad poděkovat zdravotníkům limitovanou edicí hrnečků v porcelánce Thun, kde ji podle návrhů dvou výtvarníků následně vytvořili. Jedním z nich byla designerka z Karlových Varů Lenka Malíská a druhým právě jmenovaný náměstek a jihočeský výtvarník Klíma. „Díky mému návrhu a jeho realizaci se mi podařilo získat 200 hrnků, které jsem se rozhodl darovat těm zdravotníkům, kteří jsou v úplně první linii, tedy jihočeské záchrance,“ sdělil Klíma s tím, že v designu hrnku propojil motiv poděkování, národního uvědomění a obětavosti našich zdravotníků. Hrnek je proto vyveden v národních barvách, nechybí na něm srdce, květina a nápis Děkujeme.

Slabý na závěr akce využil toto setkání k tomu, aby exhejtmance Stráské a vedoucímu krajského odboru zdravotnictví Petru Studenovskému udělil u příležitosti letošního 15. výročí vzniku ZZS JčK medaili a slavnostní plaketu. Tu má kromě nich obdržet i řada dalších osobností, které stály u jejího zrodu či se zasloužily o její chod a rozvoj.

09.12.2020 Bc. David Hocke