Zasedal krizový štáb kraje. Musíme se připravit na nástup omikronu, řekl hejtman Kuba

Poprvé v roce 2022 zasedl Krizový štáb Jihočeského kraje. Hlavním tématem tentokrát nebyla aktuální epidemiologická situace, ale příprava na příchod varianty omikron:Jsme na tom v této chvíli lépe než ostatní kraje, ale musíme si především říct, co se bude dít dál s blížícím se omikronem,“ řekl na úvod hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a dodal, že v některých krajích republiky už varianta omikron tvoří 60 až 70 % nakažených. Zásadních bude následujících 30 dnů.

Tempo nástupu omikronu ve Velké Británii nebo ve Francii je ohromující. A není důvod se domnívat, že to u nás bude jinak. V předešlých vlnách jsme ničeho podobného svědky nebyli. Nová varianta napadne razantně a velice rychle velkou část populace a my se musíme připravit na to, jak bude fungovat kritická infrastruktura - hasiči, policisti, zdravotníci, energetici, ale i doprava, když jim najednou dojdou lidi. Doporučuji všem institucím a firmám, ale také starostkám a starostům jihočeských obcí, aby si krizový model připravili. Bavíme se třeba i o zkrácení izolace či karantény tak, aby se život v zemi nezastavil. To se bude muset ovšem řešit na úrovni vlády,“ dodal hejtman s tím, že pro Jihočechy budou důležité dvě věci: ochranné pomůcky a očkování.

Pro zdravotníky bude tato situace znamenat velký nápor na PCR testování. Kraj do konce týdne představí nový, navýšený systém testování tak, aby každá okresní nemocnice byla schopna testovat 1500 až 2000 lidí denně. V Českých Budějovicích vznikne další testovací místo na Výstavišti v pavilonu T2.

Krizový štáb Jihočeského kraje – usnesení:

I. projednal
a)    aktuální hygienicko-epidemiologickou situaci v Jihočeském kraji;
II. bere na vědomí
a)    informace od členů a ostatních účastníků Krizového štábu JčK k aktuální situaci;
b)    podání žádosti Krajské hygienické stanice JčK o nasazení mobilního odběrového týmu AČR na odběrovém místě Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s.;

III. schvaluje
a)    uvolnění 9 000 ks respirátorů FFP 1 z krajského skladu hmotných rezerv pro potřeby škol a školských zařízeních zřizovaných Jihočeským krajem;
b)    vybudování testovacího centra v pavilonu T2 na Výstavišti České Budějovice;

IV: doporučuje
a)    informovat starosty ORP a obcí o dopadu rychlého šíření varianty omikron na zajištění nezbytných služeb na území obcí kraje;
b)    vyzvat regionální dopravce a další významné subjekty k přípravě krizových scénářů k zajištění nezbytných služeb na území kraje;

06.01.2022 Bc. David Hocke