Žáci z Třeboně se pojedou učit brousit křišťál do Číny

Učit se brousit křišťál. To je hlavní cíl stáže pětice žáků sklářských oborů Obchodní akademie, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třeboni v čínském městě Donghai. Tamní partnerskou střední školu, kde se opracovávání tohoto kamene vyučuje, navštíví poprvé v rámci výměnného pobytu ve dnech 27. září až 25. října letošního roku. Doprovod jim bude dělat jejich mistr odborného výcviku. Potvrdil to náměstek hejtmanky pro školství Zdeněk Dvořák.

„Stáž žáků se zrodila na základě Memoranda o vzájemné spolupráci a organizování výměnných studentských pobytů mezi oběma školami. Podepsané bylo během návštěvy delegace Jihočeského kraje v Číně v listopadu 2017,“ upřesnil Dvořák.

Členem delegace byl i ředitel OA, SOŠ a SOU v Třeboni Petr Káninský. Ten se navíc během pobytu v Říši středu také domluvil na spolupráci se zástupcem české sklárny GLASS WORKS Oseček s.r.o., která v Donghai vybudovala podnik na výrobu českého křišťálu.
„Vyřízení pobytu bylo docela náročné. Na začátku prázdnin byly zakoupeny letenky do Pekingu a do konce tohoto týdne bude hotové vízum. Cestu do Číny financuje škola za přispění Jihočeského kraje. Část si hradí i samotní žáci. Náklady na místě, tedy přepravu, ubytování a stravu, zajišťuje čínská škola,“ upřesnil Káninský.

Na stáž Jihočechů v Číně letos v listopadu naváže reciproční výměnný pobyt čínských žáků v Třeboni, kteří se ve zdejší škole budou učit brousit české sklo. Financování bude obdobné, náklady na pobyt ve městě pro pětici žáků a jejich dozor bude hradit OA, SOŠ a SOU.

Křišťál je bezbarvá odrůda křemene a většinou se vyskytuje ve formě krystalů. Vzniká jako většina křemičitanů vykrystalizováním z magmatu. Hojně se využívá ve šperkařství, v laserové technice a radiotechnice, pro výrobu optických přístrojů a ve sklářském průmyslu.
 

19.09.2019 Bc. David Hocke