Za oddlužení statisíce? Nesmysl! V Českých Budějovicích se sešli partneři Bezplatné insolvenční poradny

Bezplatná insolvenční poradna (BIP) existuje v Jihočeském kraji již pátým rokem. Její věhlas dávno přesáhl hranice kraje, všímají si jí centrální orgány veřejné správy a je inspirací nejen pro ostatní regiony naší země, ale pozitivně je vnímána i za hranicemi České republiky. V pátek 6. března se partneři projektu sešli, aby zhodnotili fungování poradny v uplynulém období a zamysleli se nad jejím dalším rozvojem.

Projekt má pět partnerů: Krajský soud v Českých Budějovicích, Spolek insolvenčních správců, Českou advokátní komoru (Regionální středisko jižní Čechy), Probační a mediační službu České republiky a Krajský úřad Jihočeského kraje. „S velkým potěšením jsem uvítal, že do projektu od letošního roku vstupuje i Statutární město České Budějovice,“ konstatoval místopředseda krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Strnad a zároveň vyjádřil velké poděkování advokátům a insolvenčním správcům, kteří ve svém volném čase a zdarma pro poradnu pracují.

Bezplatná insolvenční poradna je unikátní projekt, který spojuje přednosti justice a veřejné správy. Jejím cílem je pomoc lidem, kteří spadli do dluhové pasti a sami nejsou schopni tuto situaci vyřešit. Důležité je, aby dlužníci nevyužívali služeb těch, kteří na jejich neštěstí za mnohdy nehorázné sumy parazitují. „Situace dlužníků zneužívají různí šmejdi, kteří za velké peníze nabízí sepsání insolvenčního návrhu. Není výjimkou, kdy si lidé platí padesát nebo sto tisíc korun, dávají snubní prstýnky, ale třeba i rodinné klenoty. V naší poradně dlužníci nezaplatí víc, než říká zákon. Tedy 4 tisíce korun za jednoho dlužníka, 6 tisíc za manželský pár. Chtěl bych všechny dlužníky varovat, aby neplatili nikomu víc,“ zdůraznil Strnad.

Pavla Doubková, vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Jihočeského kraje doplnila: „Jsme rádi za projekt Bezplatné insolvenční poradny právě proto, že našimi klienty v rámci sociální práce jsou lidé v mnohdy složité finanční situaci. My sami navádíme klienty do těchto poraden, aby se jejich finanční situace nezhoršovala.“

Poradny fungují v okresních městech každý první čtvrtek v měsíci vždy od 14.00 do 16:00 hodin, v krajském městě pak jednou týdně, a to vždy ve čtvrtek od 13.30 do 15.30 hodin. „Obsloužíme zhruba 350 až 400 dlužníků, kteří pak žádají krajský soud o oddlužení. Od letošního ruku chceme tento projekt posunout do ještě efektivnější podoby. Chceme větší elektronizaci, vyšší komfort pro dlužníky, aby jejich obsluha mohla být rychlejší. Rádi bychom zřídili webové rozhraní a pro jižní Čechy zelenou telefonní linku,“ uzavřel Strnad.

Další informace jsou k dispozici na stránkách partnerů poradny:

 

09.03.2020 Bc. David Hocke