Vicehejtman Talíř: Zvýhodněné úvěry malým a začínajícím podnikatelům pomáhají. Do projektu přidáme dalších pět milionů

Zájem malých podnikatelů o zvýhodněné regionální úvěry je tak velký, že se Jihočeský kraj rozhodl navýšit dosavadní alokovanou částku 43,5 milionu Kč o dalších 5 milionů. Podmínky se přitom nemění: začínajícím podnikatelům Jihočeský kraj prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky poskytne půjčku ve výši půl milionu, popřípadě až 1 milion, na pevný 3% úrok. Doba splácení pak činí až 6 let a je možno ji o rok odložit. Navýšení podpory schválili ve čtvrtek jihočeští zastupitelé.

Rádi bychom dali šanci právě malým a začínajícím podnikatelům, pro které bývá nejtěžší půjčky od bank získat. Obzvlášť to platí pro tuto dobu, kdy je potřeba pomoci opětovnému rozjezdu nejen ekonomiky, ale také znovuotevření kvůli covidu uzavřených provozů. Právě pomoc podnikatelům je jedna z našich koaličních priorit,“ uvedl důvody podpory 1. náměstek hejtmana František Talíř s tím, že prostředky z tohoto programu mohou využít podnikatelé působící ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, maloobchodě a velkoobchodě, energetice, dopravě a skladování, ubytovacích a stravovacích službách a dalších oblastech. „Peníze jsou určeny na pořízení zásob, nákup strojů a zařízení, nákup a rekonstrukci dlouhodobého hmotného majetku a pořízení dlouhodobého i drobného nehmotného majetku,“ nastínil Talíř a dodal: „Výhodou úvěru je kromě nízké úrokové sazby a až šestileté doby splácení také absence jakýchkoli poplatků a neměnné podmínky po celou dobu trvání úvěru.“

O úspěšnosti programu hovoří fakta: k 31. 12. 2020 bylo poskytnuto celkem 175 úvěrů v celkové výši 133 210 727 Kč, z toho:

• pro malé podnikatele 144 úvěrů v kumulativní výši 106 919 571 Kč
  • pro začínající podnikatele 21 úvěrů v kumulativní výši 9 491 156 Kč
  • pro obce 10 úvěrů v kumulativní výši 16 800 000 Kč.

Bližší informace naleznou zájemci na stránkách Českomoravské záruční a rozvojové banky.

24.05.2021 Bc. David Hocke