Střední škola technická a obchodní Dačice instalovala novou vzduchotechniku a fotovoltaickou elektrárnu

Během několikaměsíčního lockdownu většina škol ztichla a jejich chodby, obvykle plné života a pohybu, jako by usnuly. Zcela jinak tomu ovšem bylo na Střední škole technické a obchodní v Dačicích.  Budovu zaplnili řemeslníci a v průběhu zhruba sedmi měsíců, kdy se nevyučovalo, probíhaly intenzivní stavební úpravy zahrnující instalaci vzduchotechnického systému a fotovoltaické elektrárny. Cílem bylo zásadně snížit spotřebu energie potřebnou k provozu budovy, snížit emise látek znečišťujících ovzduší a v neposlední míře také zvýšit uživatelský komfort budovy instalací systému, který v budově zajišťuje dostatečnou a pravidelnou výměnu vzduchu i komfortní teplotu. 

Náklady na realizaci projektu byly hrazeny z větší části z evropských peněz a dosáhly téměř 30 milionů korun. Nový systém nuceného větrání se zpětným získáváním tepla spolu s instalací elektrických tepelných čerpadel zajistí zásadní snížení spotřeby energie na ohřev větracího vzduchu. Solární panely pak umožní energii akumulovat a využívat ji tehdy, kdy to škola bude nejvíc potřebovat. Navíc se díky pravidelné a automaticky regulované výměně vzduchu uvnitř budovy už nestane, že by žáci v lavici usínali proto, že je ve třídě příliš teplý a vydýchaný vzduch. 

Střední škola technická a obchodní Dačice se po výše popsané modernizaci zařadí mezi prozatím jen malé procento škol, které myslí na budoucnost žáků nejen tak, že se snaží zvýšit kvalitu vyučovacího procesu, ale zohledňují nutnost reagovat na změny klimatu a uplatňovat šetrný přístup k životnímu prostředí.

Autor textu: Ing. Pavel Kopačka, ředitel školy

02.11.2021 Bc. David Hocke