Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

SOŠ ekologická a potravinářská se připojila k Movemberu. Kníry hrdě nosili učitelé i žáci

Je to snadné a má to smysl. O čem je řeč? O nošení knírů v rámci charitativní kampaně Movember. Letos se o tom přesvědčili i žáci Střední odborné školy ekologické a potravinářské Veselí nad Lužnicí, která se k osvětové akci připojila poprvé. A jak to tak vypadá, rozhodně ne naposledy. Žáci listopadovou kampaň hodnotí jako přínosnou a v příštím roce v ní hodlají pokračovat.

Pokud knír běžně nenosíte, přičemž si ho necháte narůst jen v listopadu, tak se jedná o symbol, díky kterému můžete o poslání Movemberu mluvit s lidmi z vašeho okolí. Je to dobrý způsob, jak na to upozornit. Jsem rád, že jsem se do akce zapojil,“ uvádí například Tomáš Vávra ze čtvrtého ročníku oboru Ekologie a životní prostředí.

S jeho slovy souhlasí i spolužák Martin Palus: „Myslím si, že Movember má určitě smysl. Jednoduše se tak dá vyjádřit podpora prevence rakoviny varlat a prostaty. Osobně jsem se o této akci dozvěděl až od školy. Řekl jsem si, že se jedná o dobrou věc a zapojil se. U mě bylo spíš tíživé, že vousy běžně nosím, tak jsem si je musel na začátku oholit, abychom byli všichni na stejné startovní pozici.“ Akci na škole iniciovali učitelé biologie Tomáš Volavka a Petr Novotný, kteří si samozřejmě také nechali narůst kníry. „Vážíme si odhodlanosti všech žáků, kteří se zapojili. Někteří měli prakticky neviditelné kníry, přesto Movember hrdě reprezentovali. Nikdo se neoholil. Někteří zároveň hledali alternativy, kdy si chtěli knír třeba zvýraznit tužkou na oči. Dokonce jsme měli i jednoho žáka, který nosil nalepovací knír. Byl hrdý, že alespoň takto s námi drží Movember. Mile nás překvapilo, jak se žáci ke kampani postavili,“ říká Tomáš Volavka.

Podle něj se záměr, tedy rozšíření povědomí o rakovině varlat a rakovině prostaty, na škole podařil. „Soustředili jsme se především na rakovinu varlat, protože ta postihuje i mladé lidi. Mrzí nás jen, že kvůli aktuální epidemiologické situaci nemohly být součástí osvětové přednášky, o které byl zájem. Tak snad příští rok. Ostatně už nyní se žáci ptají, zda za rok navážeme. Moc rádi!“ zdůrazňuje Tomáš Volavka a dodává, že žáky podpořil i starosta Veselí nad Lužnicí Vít Rada, který se ke kampani také aktivně připojil.
 

St, 08.12.2021 - 09:29 Bc. David Hocke