Slavnostní vernisáž zahájila Výstavu MODERNÍ ČESKÉ EXLIBRIS

Slavnostní vernisáží a vystoupením dětí z Domu dětí a mládeže České Budějovice byla ve středu 2. června zahájena výstava MODERNÍ ČESKÉ EXLIBRIS. Příznivci literatury ji mohou zhlédnout v prostorách Krajského úřadu Jihočeského kraje až do 30. června. A to v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin.

Expozice nabízí rozsáhlý reprezentativní soubor knižních značek Exlibris Spolku sběratelů a přátel Exlibris. Spolek se stoletou tradicí podporuje zájem občanů o tuto část české výtvarné kultury. Latinská slova Ex-libris znamenají Z-knih a v evropském prostoru se od středověku používala pro označení jejich vlastnictví. Dnešním pojetím knižní značky je zpravidla skutečné umělecké dílo, které je součástí užitého umění (drobná grafika). Bývá vytvořeno původní grafickou technikou, obsahuje grafický motiv a tzv. legendu, tedy nápis Ex libris a jméno vlastníka. Autor exlibris usiluje o vyvážený vztah mezi výtvarným motivem a písmem.

Nad výstavou převzala záštitu poslankyně Evropského parlamentu Radka Maxová, první náměstek hejtmana František Talíř a náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. Výstavu připravil vlastenecký spolek 1.ETALON z Písku pod vedením Jaroslava Pospíšila.

03.06.2021 Bc. Hana Brožková