Text na řeč

Radní pro dopravu Jiří Švec: Kontrola dodržování povinných přestávek u řidičů nákladní dopravy je důležitá hlavně jako prostředek k zajištění bezpečnosti na jihočeských silnicích

Kontrola dodržování povinných přestávek a dob řízení u řidičů kamionů proběhla v pátek 15. listopadu u Plané na Českobudějovicku. Pravidelné akce pracovníků Policie ČR, Centra služeb pro silniční dopravu a krajského úřadu se zúčastnil radní pro dopravu Jiří Švec, aby s policisty a kontrolními pracovníky diskutoval o jejich zkušenostech a tom, jak může kraj pomoci při zajišťování bezpečnosti na jihočeských silnicích a čím přispět ke zlepšení podmínek nejen pro kontrolní hlídky, ale také pro samotné řidiče. 

„Tyto akce jsou pro zajištění bezpečnosti velmi důležité. Obzvlášť v současné době plné fatálních dopravních nehod mě samozřejmě zajímá, jestli je řidič protijedoucího kamionu odpočatý a neudělá z únavy fatální chybu,“ vysvětlil radní Švec význam kontrol dodržování povinných přestávek a doby řízení. Zároveň dodal, že nejde jen o represivní opatření, ale je také třeba naslouchat kontrolovaným řidičům a jejich podněty využívat pro zlepšení stávající situace. „Musíme se snažit vytvořit dostatečné zázemí pro povinné přestávky minimálně v takové míře, jako vidíme v Německu či Francii. Právě stojíme na místě, kde kraj ve spolupráci s městem u letiště v Plané plánuje vybudování velké odstavné plochy. Zde by měli mít řidiči kamionů k dispozici například myčku, rampu pro odklízení sněhu z návěsu, čerpací stanici, restauraci a další vybavení pro potřebný odpočinek,“ dodal Švec, podle něhož by toto opatření mohlo ulevit centru Budějovic od parkujících kamionů.  

Spolupráce kraje s policií a pracovníky Centra služeb pro silniční dopravu na kontrolách sociálních předpisů je v současné době čím dál potřebnější. Zejména zahraniční dopravci totiž porušují předpisy čím dál častěji. „Jen za poslední rok u nich bylo zjištěno navýšení přestupků až o čtyřicet procent,“ zdůraznil vedoucí odboru dopravy Jihočeského kraje Jiří Klása a dodal, že minulý rok bylo provedeno odhadem sto padesát silničních kontrol a výsledek je určitě znát. Výhodou spolupráce při kontrolách je i možnost domluvit další postupy, jak ještě lépe zajistit bezpečnost na silnicích. Způsoby porušování předpisů jsou totiž čím dál sofistikovanější a kontroly se musí snažit držet s nimi krok.  
 

Galerie