Před krajským úřadem opět vlaje sokolská vlajka. Sokolům děkoval i první náměstek Talíř

Dovolte mi, abych vám poděkoval za statečnost, kterou Sokolové opakovaně v naší historii prokázali, kdy se osvědčili jako obránci naší demokracie. První náměstek hejtmana František Talíř to řekl u příležitosti vztyčení sokolské vlajky před Krajským úřadem Jihočeského kraje, které se konalo v pátek 8. října v rámci Památného dne sokolstva, který si v tento den připomínáme.

V noci ze 7. na 8. října 1941 za tehdejší heydrichiády bylo při akci Sokol zatčeno 1 500 členů sokolské vrcholné organizace a krajských žup. Ti byli následně vyslýcháni, mučeni a odvezeni do koncentračních táborů, ze kterých se nikdo z nich už nevrátil. Činnost Sokola byla následně zakázána, protože jej nacisté považovali za „nejnebezpečnější protistátní organizaci“. K přítomným Sokolům i dalším hostům pronesl náměstek Talíř i tato slova: „Chtěl bych poděkovat i vám, že pokračujete a navazujete na sokolské ideály a tradici. Právě spolkový život, který Sokolové představují, dává naší společnost dohromady. A to je v rozdělené společnosti, jakou je ta naše, zvlášť potřeba."

13.10.2021 Bc. David Hocke