Text na řeč
Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Pacienti plicního oddělení Nemocnice Strakonice si mohou domů půjčit oxymetr

Pacienti plicního oddělení Nemocnice Strakonice a.s. si mohou domů půjčit oxymetr. Jedná se o malý přístroj, který měří množství kyslíku v krvi. „K dispozici máme deset oxymetrů, které půjčujeme ambulantním pacientům. Půjčit si ho může po konzultaci a vyšetření lékařem každý, kdo má problémy s dechem a existuje podezření, že jeho plíce neokysličují krev správně,“ vysvětluje primářka plicního oddělení MUDr. Alena Dvořáková s tím, že některý pacient se při vyšetření v nemocnici může jevit, že je v pořádku, ale doma se jeho potíže zhorší například při větší zátěži. Druhou skupinou, která může zapůjčení oxymetru využít, jsou lidé po covidovém onemocnění. V pohodlí domova si mohou kontrolovat, jestli je okysličení jejich krve v pořádku. 

Použití je velmi jednoduché. Oxymetr se nasadí na prst na ruce, zapne se a zařízení změří puls a kvalitu okysličení krve. „Dostatečné okysličení krve je nad 93 %. U některých pacientů, podle toho, jakou trpí chorobou, lze tolerovat i nižší hodnotu,“ vysvětluje primářka Dvořáková s tím, že se jedná pouze o orientační vyšetření. V případě, že oxymetr naměří nízké hodnoty kyslíku v krvi pacienta, měl by absolvovat vyšetření u lékaře. 

Oxymetr nemocnice půjčuje pacientům zdarma. Jejich jedinou investicí jsou dvě tužkové baterie, na které přístroj funguje, říká primářka Dvořáková. „Pacientovi ukážeme, jak přístroj funguje a mohou si ho zdarma zapůjčit. Řada lidí má po prodělaném covidu pocit dechové tísně. Někteří jsou vyděšení, že nemají dost kyslíku. Oxymetr je může uklidnit, mají přehled o svém aktuálním zdravotním stavu.“