Ozdobou derniéry výstavy Sedlická krajka byla replika čepce ze zlatých nití

Replika čepce ze zlatých nití byla ozdobou derniéry výstavy Sedlická krajka v pohybu. Akce, během které nechyběla přehlídka prací z paličkováním proslulého městečka na Strakonicku, se za přítomnosti mnoha hostů odehrála v prostorách Krajského úřadu Jihočeského kraje ve čtvrtek 29. listopadu.

?Dámy a pánové, já bych chtěla poděkovat za výstavu, kterou nám Sedlická krajka udělala tady na chodbách krajského úřadu. Já se přiznám, že vždy, když jsem měla nějaký černý den, tak jsem chodila po chodbách a dívala se na ty krásné věci, které umějí udělat ženské ruce. Věřte tomu, že jsou věci podstatné a nepodstatné, ale uchovat nějakou tradici a udržet ji pro budoucí pokolení, to je něco krásného. To je poslání nás všech. Děkuji,? uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

Sedlická krajka - zlatý čepec

Město Sedlice je vyhlášené svou dlouholetou krajkářskou tradicí. Zajímavostí je však to, že se zde vyráběly čepce ze zlatých nití, pro které si přijížděli faktoři (obchodníci) až z Bavor. Proto se tu rozhodli oživit tuto část krajkářské historie a vyrobit kopii takového čepce. Originál je v současné době umístěn v depozitu Městského muzea v Horažďovicích. Cílem bylo ukázat zručnost místních krajkářek - absolvoventek místní Krajkářské školy - a představit široké veřejnosti místní tradici, která by neměla být zapomenuta a jejíž odkaz by měl být zachován i příštím generacím.

Čepec byl vyroben podle dochovaného originálu, který vznikl zhruba v polovině 19. století v dílně tehdejších sedlických krajkářek. Tyto zlaté čepce, se zde vyráběly v malých obměnách tak, aby každý kus byl originál a kupci je vyvážely do Prahy, Vídně a do ostatních koutů Evropy. Tyto čepce se převážně paličkovaly ze zlatých nití a plíšků a dozdobeny byly sekanými granáty nebo barevnými sklíčky.


 

30.11.2018 Bc. David Hocke