Obnovený depozitář Jihočeského muzea v Ledenicích začíná opět fungovat

Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Rekonstrukce objektu začala v květnu 2017 a skončila v listopadu 2018. Nyní je depozitář ve zkušebním provozu. Náklady činily 16,1 milionu korun. Potvrdil to náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch. „Na spolufinancování se z 85 % podílí Evropský fond pro regionální rozvoj, 10 % kraj, a 5 % stát,“ upřesnil Hroch s tím, že dodavatelem stavby je firma VIDOX s.r.o.

Majitelem objektu je kraj. Sbírky budou přístupné v badatelně

Majitelem objektu a přilehlých pozemků, které spravuje Jihočeské muzeum, je kraj. „Po rekonstrukci tu vzniklo osm depozitárních sálů s odpovídajícími podmínkami pro ukládání sbírkových předmětů a badatelna, kde budou sbírky zpřístupněny ke studijním účelům,“ naznačil Hroch.

Důvodem kompletní rekonstrukce byl podle ředitele Jihočeského muzea Františka Štangla havarijní stav objektu. „Do budovy mimo jiné zatékalo, dřevěné konstrukce byly napadeny dřevomorkou a hrozilo propadnutí stropů i podlah, což mělo samozřejmě neblahý vliv na zde umístěné historické exponáty,“ vysvětlil Štangl.
Předměty z ledenického depozitáře jsou zatím provizorně umístěny v ostatních depozitářích Jihočeského muzea. Těch je, včetně toho v Ledenicích, celkem šest.

12.03.2019 Bc. David Hocke