Na jihu Čech zaznamenali v pátek hygienici 11 nových případů COVID-19, celkem je v regionu 69 pozitivních osob

V Jihočeském kraji zaznamenali v pátek 27. března hygienici jedenáct nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině v regionu zvýšil na 69. První případ byl zjištěn na Jindřichohradecku, které jako poslední jihočeský okres dosud vykazovalo nulu.

„Dnes vyšetřily laboratoře Nemocnice Č. Budějovice, Biologického centra Akademie věd ČR a Nemocnice Strakonice celkem 250 suspektních vzorků od osob, u nichž lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Jedenáct z nich bylo pozitivních. V dnešní osmnácté hodině jsme tak na území našeho kraje evidovali celkem devětašedesát pozitivně testovaných osob,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS JčK) doc. MUDr.  Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Mezi nemocnými je v současné době 44 žen a 25 mužů, převážně ve věku od 25 do 65 let. „Dvacet nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku a devatenáct na Českokrumlovsku. Třináct je z Českobudějovicka, jedenáct z Prachaticka, tři z Táborska a dva z Písecka. První případ byl dnes zjištěn na Jindřichohradecku, v posledním jihočeském okrese, který si stále udržoval nulu,“ konstatovala šéfka jihočeských hygieniků.

Podle hygieniků je důležité, že se díky testování daří zachycovat v terénu více pozitivních osob a umísťovat je do karantény. Tím se snižuje počet skrytých potenciálních nosičů. „V jižních Čechách testujeme opravdu masivně, což je z epidemiologického hlediska nesmírně pozitivní, jsou zřízena externí odběrová místa u nemocnic a vytížené laboratoři českobudějovické nemocnice ulevila pomoc laboratoře strakonické nemocnice a Biologického centra Akademie věd ČR,“ doplňuje Kvetoslava Kotrbová.

Podle epidemioložky jihočeské KHS MUDr. Jitky Luňáčkové už bylo pro podezření na onemocnění COVID-19 na jihu Čech indikováno k vyšetření celkem 2800 osob. V povinné karanténě se jich k páteční 18. hodině nacházelo 2114.

Indikace k odběru na vyšetření COVID-19  stanovují praktičtí lékaři, infektologové a lékaři oboru epidemiologie. „Pacienti jsou směrováni do odběrových míst, která jsou zřizována mimo zdravotnická zařízení tak, aby vnitřní prostory zdravotnických zařízení nebyly kontaminovány. V provozu jsou v Českých Budějovicích, Strakonicích, Táboře, Jindřichově Hradci a Prachaticích. Další odběrové místo se připravuje v Písku. Začít fungovat by mělo v pondělí,“ poznamenala MUDr. Luňáčková.

Seznam odběrových míst je k dispozici na webové adrese: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/ . „Pacienti se k odběru dostaví vlastním autem. Pokud tuto možnost nemají, mohou požádat svého lékaře o odeslání mobilního odběrového týmu do místa jejich pobytu,“ doplnila epidemioložka. Na výsledky testů se čeká doma a čekající po tuto dobu se musí chovat jako v karanténě. „Pokud je pacient vyšetřen a výsledek je negativní, je důležité po celou inkubační dobu 14 dnů zůstat v domácí izolaci a dodržovat základní hygienická pravidla s důslednou izolací osob. Sledovat svůj zdravotní stav, měřit si teplotu a v případě zdravotních komplikací kontaktovat svého praktického lékaře nebo zdravotnickou záchrannou službu. V případě pozitivity jsou pacienti dle zdravotního stavu hospitalizováni nebo ve větším procentu ponecháni v domácí izolaci. Ta trvá opět minimálně 14 dnů a teprve po opakovaných testech, které musí být dvakrát negativní, mohou být prohlášeni za vyléčené,“ konstatovala MUDr. Luňáčková.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID - 19 v České republice lze nalézt na webových stránkách: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 .

Aktuální situace k výskytu koronaviru v Jihočeském kraji

Údaje k 27. 3. 2020

Počet potvrzených případů v kraji            69
Počet osob indikovaných k testování      2800