Na jihu Čech přibyly tři nové případy COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 144 osob

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech tři nově potvrzené případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Šest nemocných se uzdravilo. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k úterní 18. hodině v regionu zvýšil na 357. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 207 a aktuálně pozitivních 144 osob. Po zhruba třech týdnech se v mezidenním srovnání počet aktivních případů v kraji snížil.

Od pondělního do úterního večera vyšetřily laboratoře v regionu 123 suspektních vzorků a 116 vzorků od samoplátců. Z celkových 139 vzorků byly tři pozitivní. „V prvním případě se jednalo o muže maďarské národnosti, který byl jako samoplátce testován po svém příjezdu do České republiky. Směřoval na Táborsko, kde mu byla také nařízena domácí izolace. Druhým pozitivním byl opět samoplátce, tentokrát tuzemec s bydlištěm na Táborsku. Trojici nových případů uzavřela mladá žena z Písecka, která se nakazila v rámci rodinného kontaktu s již dříve pozitivně testovanou osobou a byla v karanténě. Nyní je v domácí izolaci,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Ze stávajících 144 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 50 na Prachaticku, 34 na Táborsku, 20 na Jindřichohradecku, 18 na Českobudějovicku, 11 na Písecku, devět na Strakonicku a dva na Českokrumlovsku. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění jižní Čechy udržují s 54,96 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k pondělní 18. hodině) i nadále pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 21 603 osob. V povinné karanténě se k úterní 18. hodině nacházelo 275 osob. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v úterý zvýšil o 116 na celkových 5142,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v úterý večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 176 žen a 181 mužů. Z celkových 357 dosud potvrzených případů je 93 z Prachaticka, 65 z Českobudějovicka, 58 z Táborska, 52 ze Strakonicka, 40 z Jindřichohradecka, 25 z Českokrumlovska a 24 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 21 dětí ve věku do 14 let. 62 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 59 v kategorii od 25 až 34 let, 61 v kategorii od 35 do 44 let, 60 v kategorii od 45 do 54 let a 49 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 45 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

AKTUÁLNĚ PLATNÁ HYGIENICKÁ OPATŘENÍ:

Pro celý Jihočeský kraj:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, včetně lékáren
  • Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zařízení sociálních služeb.
  • Nošení roušek na úřadech platí pro návštěvníky i pro zaměstnance při kontaktu s veřejností a při pohybu po budově.

Doporučení: Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel kraje doporučujeme nosit roušky i v místech s větší koncentrací lidí (veřejná doprava, taxislužby či pošty, obchody a nákupní centra).

Pro Prachatice a obce, pro které obec Prachatice vykonává rozšířenou působnost:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, kromě domova.
  • Nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, MHD) a taxislužeb
  • Zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice
  • Zákaz návštěv v pobytových ústavech sociální péče na Prachaticku
  •

Doporučení: Obyvatele Prachaticka prosíme, aby opatření dodržovali i mimo svůj okres.

05.08.2020 Webmaster