Na jihu Čech přibylo šest nových případů COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 161 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech šest nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Sedm nemocných se uzdravilo. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k pondělní 18. hodině v regionu zvýšil na 405. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 238 a aktuálně pozitivních 161 osob.

Od nedělního do pondělního večera vyšetřily laboratoře v regionu 28 suspektních vzorků a 16 vzorků od samoplátců. Z celkových 44 vzorků bylo šest pozitivních. Jednalo se o jednu ženu a pět mužů. „Ve třech případech šlo o rodinný kontakt s již dříve pozitivně testovanou osobou na západě Čech. Další případ se týkal také kontaktu s nakaženým členem rodiny, ale v rámci jižních Čech. Další osoba se nakazila kontaktem s pozitivním kolegou na pracovišti a jedna osoba si nákazu přivezla z dovolené v Chorvatsku,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Ze stávajících 161 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 57 na Prachaticku, 33 na Táborsku, 29 na Českobudějovicku, po 13 na Písecku a Strakonicku, 12 na Jindřichohradecku a čtyři na Českokrumlovsku. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění jižní Čechy udržují kumulativně s 62,88 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k pondělní 18. hodině) i nadále pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 23 102 osob. V povinné karanténě se k pondělní 18. hodině nacházelo 250 osob. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v pondělí zvýšil o 16 na celkových 5 445,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v pondělí večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 198 žen a 207 mužů. Z celkových 405 dosud potvrzených případů je 103 z Prachaticka, 78 z Českobudějovicka, 61 z Táborska, 57 ze Strakonicka, 46 z Jindřichohradecka, 33 z Písecka a 27 z Českokrumlovska. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 25 dětí ve věku do 14 let. 77 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 70 v kategorii od 25 až 34 let, 64 v kategorii od 35 do 44 let, 63 v kategorii od 45 do 54 let a 53 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 53 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

AKTUÁLNĚ PLATNÁ HYGIENICKÁ OPATŘENÍ:

Pro celý Jihočeský kraj:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, včetně lékáren
  • Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zařízení sociálních služeb.
  • Nošení roušek na úřadech platí pro návštěvníky i pro zaměstnance při kontaktu s veřejností a při pohybu po budově.

Doporučení: Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel kraje doporučujeme nosit roušky i v místech s větší koncentrací lidí (veřejná doprava, taxislužby či pošty, obchody a nákupní centra).

Pro Prachatice a obce, pro které obec Prachatice vykonává rozšířenou působnost:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, kromě domova.
  • Nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, MHD) a taxislužeb
  • Zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice
  • Zákaz návštěv v pobytových ústavech sociální péče na Prachaticku
  •

Doporučení: Obyvatele Prachaticka prosíme, aby opatření dodržovali i mimo svůj okres.

13.08.2020 Webmaster