Na jihu Čech přibylo sedm nových případů COVID-19, třináct osob se vyléčilo. aktuálně pozitivních je v kraji 134 lidí

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech sedm nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Třináct nemocných se uzdravilo. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k čtvrteční 18. hodině v regionu zvýšil na 433, ale znovu klesl počet aktivních případů. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 293 a aktuálně pozitivních 134 osob.

Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 185 suspektních vzorků a 75 vzorků od samoplátců. Z celkových 260 vzorků bylo sedm pozitivních. Šlo o čtyři ženy a tři muže. „Tři pozitivní případy byly zjištěny mezi členy ukrajinské rodiny žijící na Písecku po jejich návratu z dovolené v domovské zemi. Jednou šlo o nákazu ženy, opět z Ukrajiny, tentokrát ovšem infikovanou kontaktem s již pozitivní osobou na Strakonicku. Jedna osoba se infikovala ve firmě v Praze. Zdroj nákazy dalších dvou osob je zatím neznámý a jeho původ zjišťujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Ze stávajících 134 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 35 na Prachaticku, 24 na Českobudějovicku, 21 na Písecku, 18 na Táborsku, 13 na Strakonicku, 12 na Jindřichohradecku a 11 na Českokrumlovsku. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy nadále udržují kumulativně s 67,22 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k čtvrteční 18. hodině) i nadále pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 23 759 osob. V povinné karanténě se k čtvrteční 18. hodině nacházelo 273 osob. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu ve čtvrtek zvýšil o 75 na celkových 5 697,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics bude od pondělí 17. srpna znovu testovat samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry budou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab už testuje nově také v Českém Krumlově.
Podle verifikovaných dat KHS bylo ve čtvrtek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 213 žen a 220 mužů. Z celkových 433 dosud potvrzených případů je 104 z Prachaticka, 82 z Českobudějovicka, 63 z Táborska, 63 ze Strakonicka, 46 z Jindřichohradecka, 41 z Písecka a 34 z Českokrumlovska. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 27 dětí ve věku do 14 let. 86 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 74 v kategorii od 25 až 34 let, 70 v kategorii od 35 do 44 let, 68 v kategorii od 45 do 54 let a 54 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 54 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

14.08.2020 Bc. David Hocke