Na jihu Čech přibylo osm nových případů COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 153 osob

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech osm nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Sedm nemocných se uzdravilo. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k čtvrteční 18. hodině v regionu zvýšil na 374. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 215 a aktuálně pozitivních 153 osob.

Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 152 suspektních vzorků a 65 vzorků od samoplátců. Z celkových 217 vzorků bylo osm pozitivních. Jednalo se o dvě ženy a šest mužů. „Tři případy se týkaly občanů Ukrajiny, kteří byli jako samoplátci testováni po svém příjezdu do České republiky. V dalších dvou šlo o kontakt v rodině s již dříve pozitivně testovanou osobou. Ve dvou případech byl zdrojem nákazy kontakt mezi sportovci s pozitivním spoluhráčem z Plzně. Jednou se jednalo o kontakt s pozitivní osobou v Praze. V dalším případě, na Jindřichohradecku, zdroj nákazy zjišťujeme,“ uvedla epidemioložka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje MUDr. Jitka Luňáčková.

Ze stávajících 153 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 52 na Prachaticku, 34 na Táborsku, 23 na Českobudějovicku, 21 na Jindřichohradecku, 11 na Písecku, devět na Strakonicku a tři na Českokrumlovsku. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění jižní Čechy udržují s 58,07 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k čtvrteční 18. hodině) i nadále pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 22 014 osob. V povinné karanténě se k čtvrteční 18. hodině nacházelo 324 osob. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu ve čtvrtek zvýšil o 65 na celkových 5 266,“ konstatovala MUDr. Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve čtvrtek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 183 žen a 191 mužů. Z celkových 374 dosud potvrzených případů je 98 z Prachaticka, 70 z Českobudějovicka, 59 z Táborska, 53 ze Strakonicka, 41 z Jindřichohradecka, 26 z Českokrumlovska a 27 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 23 dětí ve věku do 14 let. 65 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 64 v kategorii od 25 až 34 let, 62 v kategorii od 35 do 44 let, 62 v kategorii od 45 do 54 let a 50 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 48 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

AKTUÁLNĚ PLATNÁ HYGIENICKÁ OPATŘENÍ:

Pro celý Jihočeský kraj:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, včetně lékáren
  • Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zařízení sociálních služeb.
  • Nošení roušek na úřadech platí pro návštěvníky i pro zaměstnance při kontaktu s veřejností a při pohybu po budově.

Doporučení: Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel kraje doporučujeme nosit roušky i v místech s větší koncentrací lidí (veřejná doprava, taxislužby či pošty, obchody a nákupní centra).

Pro Prachatice a obce, pro které obec Prachatice vykonává rozšířenou působnost:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, kromě domova.
  • Nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, MHD) a taxislužeb
  • Zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice
  • Zákaz návštěv v pobytových ústavech sociální péče na Prachaticku
  •

Doporučení: Obyvatele Prachaticka prosíme, aby opatření dodržovali i mimo svůj okres.

07.08.2020 Webmaster