Na jihu Čech přibylo 16 nových případů COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 90 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 16 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k středeční 18. hodině v regionu zvýšil na 295. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 199 a aktuálně pozitivních 90 osob.

Od úterního do středečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 140 suspektních vzorků a 85 vzorků od samoplátců. Z celkových 225 vzorků bylo už zmíněných 16 pozitivních. Dva patřily ženám, 14 mužům. „Ve třech případech se jednalo o zaměstnance testované prachatické firmy, ve dvou dalších o rodinné příslušníky jejích už dříve pozitivně testovaných zaměstnanců. Ostatní nové pozitivní případy se již Prachatic netýkaly. Ve třech šlo o občany Ukrajiny a ve třech o občany Rumunska, kteří byli testováni po příjezdu do České republiky. Zdrojem nákazy dalších dvou osob už umístěných v karanténě byl předchozí kontakt s již dříve pozitivně testovaným spolupracovníkem. Další osoba se nakazila po kontaktu s pozitivní osobou v Brně. Všem šestnácti pozitivně testovaným byla nařízena povinná izolace,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Ze stávajících 90 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 33 na Prachaticku, 16 na Českobudějovicku, 14 na Jindřichohradecku, 13 na Táborsku a po sedmi na Písecku a Strakonicku. Českokrumlovsko stále hlásí jako jediný a poslední jihočeský okres aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění, k němuž v červenci v kraji dochází, jižní Čechy udržují s 45,8 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k středeční 18. hodině) i nadále pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 20 699 osob. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo 143 osob. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu ve středu zvýšil o 85 na celkových 4 820,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve středu  večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 146 žen a 149 mužů. Z celkových 295 dosud potvrzených případů je 75 z Prachaticka, 59 z Českobudějovicka, 48 ze Strakonicka, 36 z Táborska, 34 z Jindřichohradecka, 23 z Českokrumlovska a 20 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 16 dětí ve věku do 14 let. Čtyřiačtyřicet nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, devětačtyřicet v kategorii od 25 až 34 let, jednapadesát v kategorii od 35 do 44 let, jednapadesát v kategorii od 45 do 54 let a dvaačtyřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 42 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

V souvislosti s hromadným výskytem na Prachaticku, kde je k dnešnímu večeru aktuálně celkem 29 pozitivních osob, dnes moji kolegové zahájili původně dvoudenní testování více než tří set třiceti vytipovaných osob v Prachaticích. Podařilo se nám za skutečně vydatné pomoci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, kolegů z Nemocnice Prachatice, a. s., Nemocnice Strakonice, a. s., Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, policie a samozřejmě sítě pomáhajících jihočeských laboratoří, a ve spolupráci s vedením města Prachatice a vedením firmy dnes otestovat celkem 282 osob v odběrových stanech a 51 osob zvládla otestovat přímo Nemocnice Prachatice. To je skutečně výrazně více, než jsme vůbec doufali a na zítřek proto zbývá dotestovat  jen několik málo osob. Já bych chtěla uvést, že takováto spolupráce a kooperace, a pár takovýchto akcí už máme za sebou, není běžná a já si velice vážím toho, jak nám v našem kraji kolegové z dalších složek integrovaného záchranného systému a z Jihočeského kraje nezištně pomáhají, protože cítí, že to právě v těchto dnech velice potřebujeme. A velice jim za to děkuji, stejně jako Prachatickým, kteří dnes byli skvělí,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

30.07.2020 Bc. David Hocke