Koronavirus - prevence a ochranné prostředky

S přibývajícími počty nakažených osob v našem regionu považujeme za nutné znovu upřesnit základní pravidla prevence a ochrany. Níže jsme sepsali několik zásadních bodů, z kterých se dozvíte jak a čím se chránit. Zároveň jsme odpověděli na několik častých otázek, týkajících se koronaviru.

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také závažnější choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Jak se proti nákaze COVID-19 preventivě chránit?
Důležité je postupovat tak, jako při běžném virovém onemocnění, tzn. dodržovat základní hygienická pravidla a používat ochranné prostředky. Další možností je také posílit imunitu zdravým životním stylem a přísunem vitamínů.

Jak mám své tělo chránit a posílit imunitní systém?
Obecně lze říct, že když chcete posílit imunitní systém, vždy začněte u úpravy svého životního stylu. Změňte stravování: konzumujte protizánětlivé potraviny (obecně zelenina a ovoce), omezte ty zánětlivé (vysoce zpracované potraviny s nadbytkem cukru, soli, nasycených tuků, nadbytku masných výrobků). Dále se snažte omezit stres, udělejte si čas na cvičení a dopřejte si dostatek spánku. Následně můžete doplnit potřebné vitamíny a minerály.

Co patří mezi ochranné prostředky?
Doporučuje se nosit roušku či respirátor, ochranné brýle a rukavice (jakékoliv textilní rukavice, které mohou jedince chránit před přenosem virů).

Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?
Rouška nepředstavuje primárně ochranu před viry a bakteriemi. Hlavním účelem nošení roušek je ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí. Je lepší nosit roušku než nemít žádnou ochranu.

Respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2 představují typ ochrany pro zdravé osoby, které se nacházejí v rizikovém prostředí. Umožňují snadný výdech a vzduch při výdechu odchází ventilem, není však filtrován. Je proto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory, které mají ventil. Je nutné, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí a nevytvářelo aerosol. Pokud lidé užívají respirátor, měli by si přes něj dát roušku. 

Pro koho jsou určeny respirátory a pro koho roušky?
Respirátory třídy 3 nepotřebují nutně všichni zdravotníci, ale pouze ti, kteří jsou vystaveni aerosolům. Tyto respirátory jsou vymezeny pouze pro akutní péče, ventilované péče, oddělení anesteziologie a resuscitace a pro stomatology. Respirátory třídy 2 slouží ostatním zdravotníkům, respirátory třídy 1 veřejnosti a roušky také veřejnosti. Jaké OOP mají nosit zdravotníci naleznete zde.

K čemu slouží roušky?
Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční.

Musím mít ochranný prostředek dýchacích cest povinně?
Ano. Na zasedání vlády ve středu 18. března 2020 byla přijata další krizová opatření. Je zavedena povinnost nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest. Rouška může být klasická ústenka, doma vyrobená textilní nebo i šála či šátek. Když budeme roušky nosit všichni, můžeme tak zpomalit šíření nákazy nového koronaviru. Stačí si zapamatovat lehké pravidlo: „Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“

Musím mít ochranný prostředek dýchacích cest i v zaměstnání?
Od 19. března 2020 jsou všechny osoby povinny mít ochranný prostředek dýchacích cest na všech místech kromě svého bydliště. To znamená, že v zaměstnání musí mít každý zakrytá ústa a nos, ať už rouškou nebo jiným ochranným prostředkem.

Musím mít ochranný prostředek dýchacích cest v obchodě?
Všichni občané musí mít v obchodem zakrytá ústa a nos. Dále se doporučuje dodržovat bezpečnostní odstup alespoň 2 metry mezi jednotlivými osobami.

Musím mít ochranný prostředek dýchacích cest na zastávce?
Všichni občané musí mít zakrytá ústa a nos i na zastávkách.

Musím mít ochranný prostředek dýchacích cest ve veřejných budovách?
Všichni občané musí mít ve veřejných budovách (jako jsou pošty, nádraží, sídla orgánů veřejné moci atd.) zakrytá ústa a nos.

Musím mít ochranný prostředek dýchacích cest v parku a na ulici?
Všichni občané musí mít zakrytá ústa a nos mimo své bydliště na veřejných prostranstvích, takže i v parku a na ulicích.

Mám mít ochranný prostředek dýchacích cest v taxíku?
Je třeba mít roušku/ respirátor/ či jinou ochranu i v taxíku. Vláda usnesením zakázala provoz taxislužby s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo lidí s oprávněním řidiče taxislužby.

Musím mít ochranný prostředek dýchacích cest v MHD?
Všechny osoby při nástupu do MHD jsou povinny mít zakrytá ústa a nos buď rouškou, respirátorem nebo jen šátkem.

Jak je to s ochranným prostředkem dýchacích cest v autě, pokud jedu s rodinou vlastním autem?
Povinnost platí na všech místech mimo bydliště, tedy i v autě.

Jak je to, pokud pracuji v prostředí, kde mi nošení roušky způsobuje problémy?
Pokud to není nebezpečné pro výkon práce, tak je též povinnost nosit roušku či jiný ochranný prostředek dýchacích cest na pracovišti.

Co když pracuji v kanceláři sám?
Pokud pracujete v uzavřené kanceláři, tudíž nejste v kontaktu s dalšími osobami, je možné nošení roušky omezit, nicméně, při jakémkoliv kontaktu se spolupracovníky je nutné chránit sebe i je používáním ochranných prostředků. Vhodné je také pracovní prostředí pravidelně dezinfikovat.

Od kolika let je nošení ochranných prostředků povinné? Vztahuje se nošení roušek i na malé děti?
Je zavedena povinnost všech osob nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest. Rouška může být klasická ústenka, doma vyrobená textilní nebo i šála či šátek. To platí také pro malé děti a pokud možno i nemluvňata. 

Hrozí nějaká sankce za porušení povinnosti mít ochranné prostředky na veřejných místech? 
Ano, sankce za porušení nařízení povinnosti nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest se pohybuje až do výše 20 000,- Kč. 

Mám dezinfikovat domácí prostředí?
Určitě je vhodné mít doma čisté prostředí. Hygienici doporučují v domácnosti dezinfikovat často povrchy, jako jsou noční stolky, postelové rámy a další nábytek. Základem je také si vždy při příchodu umýt důkladně ruce. Většina lidí si ale ruce myje nevhodným způsobem a současně krátkou dobu. 

Jak se mám chovat, abych snížil riziko nákazy?
Především být zodpovědný sám k sobě i svému okolí:

  • Často a důkladně si myjte ruce mýdlem či dezinfekčním gelem
  • Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty (např. mobilní telefon)
  • Kašlete a kýchejte do kapesníku či rukávu
  • Používejte jednorázové kapesníky a poté je vyhoďte
  • Vyhýbejte se velkému uskupení osob a udržujte si bezpečný odstup (cca 2 metry)
  • Eliminujte kontakt s nemocnými lidmi
  • Necestujte do zasažených lokalit
  • Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma
  • Sledujte aktuální informace na ověřených webech
  • Řiďte se doporučením příslušných úřadů a vlády ČR  
26.03.2020 Bc. David Hocke