Kartáček na duši aneb co dělat pro duševní zdraví 2x denně

Online akce “Kartáček na duši” nabídne zajímavé rozhovory s psychologem i influencerkou nejen o duševním zdraví pro studenty středních škol i širokou veřejnost. Akce proběhne v úterý 30. listopadu 2021 od 17:00 hodin online jako živé vysílání na facebookové události “Kartáček na duši - Kamba Student”. Program je určen nejen pro studenty středních škol, ale i pro širokou veřejnost. Hlavním tématem akce je sebepéče, která v Česku není vůbec automatická, zejména co se týče duševního zdraví. Všichni si 2x denně čistíme zuby, tak proč si “nečistíme” i duši?

“Všichni máme občas “depku”, ale co se s tím dá dělat? A za kým jít, když už člověku dlouho není psychicky dobře? Za kamarádem nebo za odborníkem? A když už za odborníkem, tak za psychiatrem, psychologem nebo terapeutem? A jaký je mezi nimi vůbec rozdíl? A není to ostuda, aby mi pomáhal s něčím takovým někdo jiný?” ptá se Viktorie Špačková, středoškolská studentka, programová vedoucí.

Podobnou zkušenost, kdy lidé často nevědí na koho se obrátit, má i začínající psychiatr a organizátor celé akce, MUDr. Jan Homola. Odpovědi nabídne online večer se zajímavými hosty. Účastníky čeká rozhovor s diskuzí s psychologem a psychoterapeutem ve výcviku Tomášem Kvapilíkem, který nás provede právě tím, co od odborníků čekat a s čím se na koho obrátit. Tomáš Kvapilík mimo jiné sdílí na svém youtubeovém kanále mnoho videí, pomocí kterých vysvětluje témata týkající se duševního zdraví. Dále se účastníci mohou těšit na rozhovor s influencerkou Evou Šedivou, známou na Instagramu jako @flabgee, které se budeme ptát, jak pracuje s “hejtem”, tedy s negativními reakcemi na sociálních sítích, a jak s tímto tlakem pracuje v rámci zachování svého duševního zdraví. Na závěr, zájemce o interaktivnější formu, čeká workshop Michaely Cmíralové, který bude zaměřený na sebepéči s důrazem na praktické využití daných metod.

Událost proběhne online, přičemž ještě týden od konání bude dostupný záznam přenosu. Účastníci se budou moci přihlásit i v průběhu akce, není nutná žádná registrace, pouze mít facebookový účet ke spuštění vysílání. Výjimkou je workshop, registrace je možná přes události na Facebooku. Akce je zdarma, účastníci ale budou moci přispět v podobě dobrovolného vstupného.

Pořádání letošního ročníku umožnilo neziskové organizaci Kamba, z.ú. město Tábor, a to podporou z dotačního programu “Zdravé město Tábor”. Akci podpořil dotací také Jihočeský kraj, přičemž nad ní převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba.

Akce pro studenty v rámci organizace Kamba má svoji historii. V roce 2018 poprvé proběhl Kamba Student, který se loni v listopadu uskutečnil již počtvrté. Loňský ročník, který se setkal s úspěchem, se zabýval tématy jako je bezpečnost v kybersvětě, duševní hygiena nebo digitální závislosti

25.11.2021 Bc. David Hocke