Jihočeský kraj představil starostkám a starostům dotace pro příští rok. Do obcí pošle v roce 2022 stovky milionů korun

Webinář "Snáze ke krajským dotacím" proběhl v úterý 23. listopadu. Jeho cílem bylo seznámit jihočeské starostky a starosty s tím, jaké peníze jim může kraj nabídnout. A to jak z Krajského investičního fondu, tak z Programu obnovy venkova i dalších dotačních programů, kterých v roce 2022 kraj vyhlásí celkem 34. "Webinář slouží k tomu, abychom dali jihočeským starostkám a starostům informaci o tom, jaké programy vypisujeme, o co mohou žádat. My se dlouhodobě snažíme podporovat spoustu nejrůznějších aktivit ve městech a obcích či ve sportovních klubech. Alokujeme na to částku téměř 650 000 000 Kč, což je skoro 10 % toho, co Jihočeský kraj dostane na daních od státu," řekl hejtman Martin Kuba.

Průvodcem webináře byl náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro dotace Pavel Hroch: "Považoval jsem za důležité seznámit starosty se systémovými dotacemi ještě před tím, než budou vyhlášeny. Popsat změny a přesně je specifikovat. Dotace se budou týkat například environmentální výchovy, výsadby klimatické zeleně, máme tady „Obchůdek 21 plus“ na posílení maloobchodních prodejen v obcích a celou řadu dalších programů. Myslím, že tyto informace budou žadatelům velice prospěšné, a využijí dotační nabídku kraje v plném rozsahu". Náměstek Hroch si také pochvaloval mimořádný zájem starostů. Webináře se zúčastnilo přes 250 účastníků.

Kromě představení krajských dotačních programů pro rok 2022 starostové získali také návod, jak vyplnit elektronickou žádost a seznam kontaktů na odpovědné úředníky pro případ konzultací a pomoci. Hejtman Kuba využil tuto příležitost k představení Krajského investičního fondu: „Mezi Jihočeská města a obce jsme takhle v roce 2021 rozdělili 200 000 000 Kč. Vždycky to byly projekty, kde si ta obec třeba požádala o peníze od státu, podporu dostali od nás z kraje a část využili ze svého rozpočtu a najednou tady vyrostly stavby pomalu za miliardu, které by se nikdy nedaly realizovat.“ Hejtman představil i program na přivedení lékařů do Jihočeského kraje i na motivaci ke zvýšení porodnosti: "Chceme také podpořit nové jihočeské občánky. Jsme krajem, který chce, aby se jeho populace rozrůstala a vážíme si obcí i měst, které své občánky vítají a také je třeba ekonomicky motivují. Pokud obce dávají novým občánkům finanční dar, tak my jako Jihočeský kraj se k tomu přihlásíme a takové obci přidáme stejnou sumu až do výše pěti tisíc korun."

Záznam webináře naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=geRgEdtg35o

26.11.2021 Bc. David Hocke