Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Jihočeský kraj má vytipováno 783 náhradních lůžek pro případ potřeby uvolňování kapacit nemocnic kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 

Pro případ, že v jihočeských nemocnicích bude překročena kapacita hospitalizovaných pacientů s covidem-19, má Jihočeský kraj připravených dalších až 783 náhradních lůžek. Potvrdil to hejtman Martin Kuba s tím, že kraj reagoval na aktuální vývoj situace a opatření vydaná vládou ke čtvrtku 5. listopadu. Díky nalezení dalších kapacit, která nabídla lázeňská zařízení, pak bylo možné snížit požadavek na lůžka z hmotných rezerv státu.

„Objekty jsme odsouhlasili během jednání krajského krizového štábu již minulý týden. Podle vývoje situace jsme si zároveň stanovili priority a postupy ohledně jejich případného zprovozňování. Objekty jsou připraveny po technické i materiální stránce. Personál budeme řešit až v případě, že by bylo opravdu nutné je reálně využít,“ nastínil Kuba a dodal, že na jednání krizového štábu kraje ve čtvrtek 5. listopadu bylo rovněž rozhodnuto o snížení požadavku lůžek ze státních hmotných rezerv z 300 na 200 kusů.

Jde o nevyužívané prostory nemocnic, v krajním případě i o sportovní halu

Podle hejtmana se konkrétně jedná v první fázi o nevyužívané prostory nemocnic v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Písku, Prachaticích, Táboře a Dačicích s kapacitou 281 lůžek. V lázních v Třeboni, Vráži a Bechyni je další kapacita až 202 lůžek. „Již ve středu 4. listopadu jsme zprovoznili objekt kraje u rybníka Mrhal v Hlincové Hoře na Českobudějovicku pro osoby, které jsou pozitivní na covid-19, ale nepotřebují zdravotní ani sociální péči. Jeho kapacita činí 30 lůžek,“ dodal Kuba a poděkoval za významnou pomoc Českému červenému kříži.

V případě opravdu krajní nouze, kdy by byly vyčerpány všechny ostatní kapacity lůžkové péče nemocnic v kraji i v krajích sousedních, a nebylo by možné zajistit péči o pacienty jiným způsobem, má kraj k dispozici jako řešení ještě 170 lůžek v Domovech mládeže v Jindřichově Hradci a Strakonicích či 100 provizorních lůžek v prostorách sportovní haly jedné z českobudějovických základních škol.
 

09.11.2020 Bc. David Hocke