Text na řeč

Jihočeský kraj je připraven pomoci obcím v Jihomoravském kraji

Jihočeský kraj je připraven pomoci obcím v Jihomoravském kraji, které ve čtvrtek 24. června zpustošilo tornádo. Hejtman Martin Kuba pomoc Jihočeského kraje nabídl jihomoravskému hejtmanovi Janu Grolichovi už ve čtvrtek večer. V prvních chvílích se jednalo o profesionální pomoc složek IZS, v pondělí pak vedení Jihočeského kraje projedná přesnou výši finanční podpory. Pohybovat by se měla v řádu milionů korun. Nyní Jihočeský kraj čeká na pokyny od Krizového štábu Jihomoravského kraje, kam pomoc co nejúčelněji nasměrovat. 

Jsme připraveni a chceme pomoci co nejefektivněji. Právě proto se domlouváme s Jihomoravským krajem a čekáme až sdělí, kdy a kam máme potřebnou pomoc směřovat. Je důležité vědět jakou pomoc a kde je potřeba, aby měla opravdu smysl,“ uvedl hejtman Kuba s tím, že stejně jako ostatní kraje je i Jihočeský kraj připraven pomoci finančně. „Přesnou částku dohodneme s ostatními členy vedení kraje hned v pondělí,“ dodal hejtman, podle něhož by se mělo jednat o částku v řádech milionů korun. Zdůraznil, že pomoc není jen záležitostí nejbližších dní, ale bude nutné pomáhat i v dalších měsících. Na místě neštěstí už podle hejtmana Kuby pomáhají jihočeské složky IZS. Hasičský záchranný sbor kraje ihned připravil k výjezdu hasiče a techniku. Jejich nasazení, stejně jako nasazení dalších složek IZS na záchranné práce ve zdevastovaných obcích je řízeno velitelem zásahu tak, aby nevznikal chaos a práce probíhaly koordinovaně. Třicetičlenná skupina jihočeských profesionálních i dobrovolných hasičů se zde bude střídat vždy po dvou odpracovaných dnech a průběžně bude na místo dodávat také aktuálně potřebnou techniku. Součástí pracovního týmu jihočeských hasičů je i psycholog pro pomoc obětem katastrofy.   

Krizový štáb Jihočeského kraje všem lidem doporučuje, aby zatím rozhodně nejezdili pomáhat do místa neštěstí. V tuto chvíli totiž na místě stále ještě probíhají záchranné práce, pohybují se zde desítky hasičů, vojáků, záchranářů a policistů. Je tam těžká záchranářská technika, budou probíhat demolice zničených domů, jsou problémy s průjezdností i parkováním.

Dobrovolníci určitě budou potřeba, doporučujeme se proto obrátit na neziskové organizace, např. ADRU, která organizuje dobrovolnickou pomoc, nebo Úřad práce ČR (800 779 900, e-mail: callcentrum@mps.cz, centrum@mpsv.cz) a jejich pracoviště pro Břeclavsko (607 147 270) a pro Hodonínsko (733 534 076). 

Finanční pomoc lze směřovat na již existujících transparentních účtů nadací, například Nadace Via, Diecézní charita Brno, Nadační fond Českého červeného kříže a nebo přímo na účty postižených obcí
Obec Hrušky - č. účtu: 4420651/0100
Městys Moravská Nová Ves - č. účtu: 1382079379/0800
Obec Lužice - č. účtu: 27125671/0100
Obec Mikulčice - č. účtu: 111084083/0300
Jihomoravský kraj - č. účtu: 123-3116420297/0100 

Nabídky pomoci volejte předem na číslo 800 129 921, nebo pište na e-mail dobrovolnici@jmk.cz a dohodněte se jak a která pomoc je potřeba. Vítaná je zde nabídka pomoci sklenářů, pokrývačů, tesařů, zedníků nebo nabídka materiálu na opravy domů. 

jhm

Štítky