Jihočeši už naplno rozjeli přípravu letošního Travelconu. Bude znovu on-line a zaměří se na restart cestovního ruchu

Celkem 1612 registrovaných účastníků, více než šest tisíc zhlédnutí programu, který zahrnoval 22 odborných témat, rozebíraných do detailu 41 přednášejícími ve třech sálech v Českých Budějovicích a Praze. Takový byl loňský čtvrtý ročník dnes už tradiční konference cestovního ruchu Travelcon 2020 v režii Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR). Její letošní pátý ročník se uskuteční ve dnech 15. a 16. dubna. Kvůli covidu znovu on-line.

Hlavní témata konference určila koronavirová pandemie. Loni, kdy na poslední chvíli zahnala Travelcon do kyberprostoru, i letos, kdy se s ní a jejími důsledky potýkáme nadále. Shrnout by se všechna dala do tří slov: restart cestovního ruchu,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek. Program bude členěn do čtyř hlavních okruhů. První bude věnován problematice neexistence zákona o cestovním ruchu, druhý bude řešit na základě konkrétních příkladů z praxe otázku, co dělat pro přežití v současné situaci, třetí se bude zabývat investičními příležitostmi a čtvrtý dlouhodobými efekty pandemie na celý obor i na jeho jednotlivé části.

Konferenci budou moci ze všech sálů sledovat všichni zájemci díky on-line vstupence odkudkoli, z kanceláře či z pohodlí domova. „Cena vstupenky s přístupovými daty činí 800 korun včetně DPH. Problémem ovšem není ani bezplatná účast. Každému, kdo chce vstupenku na on-line Travelcon zdarma, stačí nahrát do registračního formuláře krátký videovzkaz, dlouhý cirka 20 až 30 vteřin, v němž se zmíní o svém pohledu na význam Travelconu a sdělí zde, co konkrétního od konference očekává letos,“ poznamenala koordinátorka Travelconu Petra Nitrianská.

Registrovat se všichni zájemci mohou velmi jednoduše na webu konference https://www.travelcon.cz/vstupenky. Celý loňský ročník si pak lze stručně připomenout zde. https://www.youtube.com/watch?v=4yQfvYzz7mg

Překážku jménem COVID-19 znovu překlene telemost

Loňský Travelcon 2020, jehož spolupořadatelem byla Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko a partnerem agentura CzechTourism, ukázal, že každá krize přináší nové výzvy, možnosti a příležitosti. On-line řešením navíc naznačil jednu z cest, kterými by se do budoucna mohly konference nejen cestovního ruchu ubírat. Osud mnoha desítek podobných akcí, které byly loni kvůli onemocnění COVID-19 zrušeny, totiž nepotkal tuto konferenci jen díky „zatvrzelosti“ manažerů JCCR, jejich ochotě jít nevyšlapanými cestami a možnostem moderních technologií.

Cestovní ruch přestal v podstatě ze dne na den existovat. Všem bylo jasné, že nás čeká krize obtížně představitelných rozměrů. Obor zasáhla skepse a deprese. Bylo jasné, že musíme něco udělat a nalít sobě a kolegům novou krev do žil. Ukázat světlo na konci tunelu. A tak se zrodila on-line verze plánované konference,“ konstatoval tehdy ředitel JCCR Polášek. Rok se sešel s rokem a ukázalo se, že on-line model je znovu jedinou jistou variantou, jak konferenci uspořádat. Díky úspěšnému zvládnutí kyberprostoru tak Travelcon, jedna z nejvýznamnějších akcí svého druhu v ČR, žije i v roce 2021. A s ním snad i naděje na rychlý a úspěšný restart cestovního ruchu v tuzemsku.

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je organizace zřízená Jihočeským krajem k výkonu funkce destinačního managementu pro region jižní Čechy. Hlavním cílem je realizace projektů zaměřených na rozvoj turistické nabídky a prezentace regionu jako turisticky atraktivní destinace v tuzemsku i zahraničí. Tvoří produktové linie a zajišťuje vydávání tištěných propagačních materiálů. JCCR je provozovatelem Informačního Systému Cestovního Ruchu Jihočeského kraje na www.jiznicechy.cz. JCCR koordinuje činnost turistických oblastí na území Jihočeského kraje, spolupracuje s městy a obcemi, infocentry a subjekty cestovního ruchu z veřejného i soukromého sektoru. Úzce spolupracuje s agenturou CzechTourism, včetně jejích zahraničních zastoupení, komunikuje a spolupracuje se zahraničními partnery při tvorbě a realizaci přeshraničních projektů.

19.02.2021 Bc. David Hocke