Jakub Vácha je "Česká hlavička". Cena pro mladé vědce zůstává na jihu Čech

Studuje prvním rokem geologii na Masarykově univerzitě v Brně, ale ceny získal za své práce v době, kdy byl studentem soběslavského gymnázia. Devatenáctiletý Jakub Vácha z Řípce na Táborsku uspěl díky svým projektům na ochranu přírody. Již podruhé převzal významné české ocenění pro mladé vědce s názvem Česká hlavička.

Druhou cenu získal za výzkum bezobratlých živočichů v místech těžby v Plané nad Lužnicí. Stal se tak vůbec prvním středoškolákem, který prestižní ocenění obdržel podruhé, oba své projekty totiž zpracovával ještě coby student soběslavského gymnázia. Nejnovější ocenění získal díky zajímavému objevu v místech, kde je nyní pískovna. "Chtěli jsme zjistit, jestli některé druhy bezobratlých upřednostňují určité typy substrátu, převážně písků. Nakonec jsme přišli na to, že nejvíce vzácných druhů žije na jemných a nezpevněných píscích, což jsou třeba písečné přesypy," vysvětluje Vácha.

Těžařské firmě se práce mladého studenta zamlouvala natolik, že se rozhodla výsledky práce zahrnout i do budoucích plánů na rekultivaci lokality tak, aby místo fungovalo jako přirozené prostředí pro život bezobratlých živočichů. Vácha přímo na místě zjistil, že z celkového počtu více než 400 pozorovaných druhů jich je 10 až 15 procent vzácných.

V současnosti ho plně zaměstnává studium na univerzitě a pokračující výzkumy v těžebních prostorech na jihu Čech. "Ochranu živočichů na těžbách ale beru spíš už jen jako koníček, i když mi to bere čas. Samozřejmě se ale jako správný geolog věnuji své sbírce minerálů, kterou si postupně doplňuji o nové vzorky," říká s úsměvem talentovaný vědec.
 

Podrobnosti naleznete zde.

Autor: Michal Bělský (5plus2) 

05.11.2019 Bc. David Hocke