Vlachovo Březí se dočká obchvatu. Postaví ho Jihočeský kraj společně s městem

Vlachovo Březí se dočká svého obchvatu. Za částku 267 335 471 Kč včetně DPH ho postaví Jihočeský kraj společně s městem. V současné době centrem projíždí velké množství tranzitní dopravy, problémem je i zúžený vjezd na Náměstí Svobody. „Vybudováním obchvatu se občanům Vlachova Březí výrazně od dopravy uleví a zvýší se pohoda bydlení v tomto krásném městě. Celkem jistě se sníží i hladina hluku, kterým současná doprava obtěžuje,“ řekl náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro finance Tomáš Hajdušek, podle kterého výstavba obchvatů patří mezi hlavní priority vedení kraje v tomto volebním období.

16. prosince 2021 schválila rada kraje zahájení výběrového řízení na zhotovitele stavby. „V přípravě jsme nyní ve finále. Máme vydané pravomocné stavební povolení a během dvou let jsme také vykoupili za pomoci města Vlachovo Březí všechny pozemky pro stavbu. Majetkoprávní příprava stavby je tedy dokončena. Minulý týden schválila rada kraje vypsání výběrového řízení na zhotovitele stavby. Na jaře roku 2022 se předpokládá zahájení stavebních prací a obyvatelé města se po novém obchvatu svezou na konci roku 2023. Cena za stavbu včetně všech souvisejících výdajů je necelých 268 milionů korun a my předpokládáme spolufinancování z dotací Evropské unie,“ řekl Tomáš Hajdušek s tím, že stavba bude realizována jako společná akce Jihočeského kraje a města Vlachovo Březí.

Stavba východního obchvatu Vlachova Březí na silnici II/144, která náleží do majetku Jihočeského kraje, předpokládá odpojení se od stávající trasy silnice od Husince za mostem přes Libotyňský potok, dále pokračuje přes zatravněné zemědělské plochy mezi obytnou zástavbou města a průmyslovou částí a kříží silnici III/1449 do Chocholaté Lhoty. Na silnici do Újezdce a Předslavic se obchvat zpět napojuje před výrobním areálem firmy Reno Šumava, a. s. „Délka obchvatu je 1130 m. Spolu s realizací této nové komunikace budou provedeny také některé další práce, a to např. nezbytné úpravy křižovatek, postaveno bude 258 m opěrných zdí a 459 m protihlukových stěn. Dále bude komunikace odvodněna a přibude veřejné osvětlení,“ uzavřel Hajdušek.

Průběh realizace můžete sledovat na webu Dopravní stavby.

VÝCHODNÍ OBCHVAT VLACHOVA BŘEZÍ, SILNICE II/144 - celková situace

22.12.2021 Bc. David Hocke