V jihočeských knihovnách vysbírali přes 500 mobilů, nejlepší byli v Protivíně

Více než 500 starých mobilních telefonů přinesli v poslední době do svých oblíbených knihoven čtenáři v Jihočeském, kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval krajský odbor životního prostředí a zemědělství s neziskovou společností ASEKOL, se v regionu zapojilo deset institucí s více než šedesátkou sběrných míst. Nejúspěšnější byla se 163 přístroji Městská knihovna Protivín a získala tak od organizátorů na dnešním oficiálním předávání finanční odměnu ve výši 15.000 korun.

„Počet vybraných přístrojů je s ohledem na okolnosti příjemným překvapením, sebrané množství ale nebylo naším hlavním cílem. Chtěli jsme především upozornit na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí především z neinformovanosti odhazuje do běžného komunálního odpadu,“ popsal Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Jihočeský kraj.

„O příjemná překvapení je v této době nouze, a o to více nás potěšila výhra v soutěži, které se naše knihovna několikrát zúčastnila. Finanční odměnu investujeme do nákupu nových knižních titulů,“ sdělila Sylva Karfíková, ředitelka Městského kulturního střediska, pod které knihovna spadá. Poděkování si podle jejích slov zaslouží i žáci místní základní školy spolu s pedagogy Petrou Čecháčkovou a Radimem Kalným. „Nejen, že se do samotné soutěže zapojili, ale výrazně pomohli Protivínu zvítězit.  Jako poděkování z naší strany uspořádáme pro školu během roku divadelní nebo filmové představení,“ upřesnila Karfíková. Od organizátorů soutěže pak protivínská základní škola za mimořádnou snahu získala poukázku na nákup v některém z píseckých knihkupectví v hodnotě 2.000 korun.

Dohromady se v celém kraji v rámci akce sesbíralo 514 starých mobilních telefonů, které poputují k odborné recyklaci. Díky tomu se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. „Potvrdilo se nám, že lidé často mobilní telefony schraňují i několik let, v českých domácnostech jsou podle hrubých odhadů miliony starých nefunkčních přístrojů. Lidé například přinesli na sběrná místa telefony, které už se takřka čtvrtstoletí nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení i více než týden, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné,“ doplnil Peroutka.

Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih, nebo knižních publikací získali i čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Poukázku v hodnotě 2.000 korun obdržel Jiří Procházka z Protivína, poukaz v hodnotě 1.000 korun získává Lenka Radvanová z Bechyně a za 500 korun bude moci nakoupit knihy Jana Doležalová z Vimperka. Další informace jsou k dispozici na stránkách www.odlozmobil.cz. Podobný projekt organizátoři uspořádali nedávno i v Olomouckém kraji a v Kraji Vysočina.

21.03.2022 Bc. David Hocke