Text na řeč
Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

V Jihočeském kraji potvrzen první výskyt onemocnění Covid-19

V Jihočeském kraji byl ve středu večer potvrzen první případ výskytu koronavirové infekce SARS-CoV-2, způsobující onemocnění COVID-19. 

Laboratoř Nemocnice České Budějovice potvrdila ve středu ve večerních hodinách první pozitivní případ výskytu koronaviru v regionu. Jednalo se o muže středního věku, který pracovně pobýval v Německu, odkud se vrátil již s příznaky. Muž je v domácí karanténě, “ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.  

Koronavirus dorazil do region. V Jihočeském kraji byl prokázán první případ. Jihočeští hygienici dosud nařídili 218 karantén a nechali vyšetřit 119 vzorků 

V České republice bylo k dnešní 14. hodině registrováno 96 případů onemocnění COVID-19. První případ onemocnění byl v Jihočeskému kraji potvrzen ve středu večer. Výsledky vyšetření laboratoře českobudějovické nemocnice prokázaly onemocnění u muže středního věku, který pracovně pobýval v Německu, odkud se vrátil již s příznaky. 

Jak aktuálně uvedla epidemioložka KHS Jitka Luňáčková, jihočeští hygienici dosud nařídili v souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2 od začátku února k dnešní 12. hodině celkem 218 karanténních opatření a bylo vyšetřeno celkem 119 vzorků, jeden, ze středečního večera, byl pozitivní. Jen za dnešní dopoledne bylo do laboratoře českobudějovické nemocnice odesláno 8 vzorků, výsledky by měly být známy dnes ve večerních hodinách. 

Jihočeský kraj, přestože je příhraniční oblastí s přímým tranzitem z Itálie, patřil k posledním regionům v ČR bez výskytu onemocnění. Bohužel výsledky vyšetření laboratoře Nemocnice České Budějovice prokázaly ve středu večer první případ onemocnění u muže středního věku, který pracovně pobýval v Německu, odkud se vrátil již s příznaky. Muže jsme umístili do domácí karantény, průběh onemocnění je zatím lehký a zjišťujeme jeho kontakty. Společně s kolegy z dalších složek Integrovaného záchranného systému a praktickými lékaři děláme maximální možná opatření pro zamezení komunitního šíření. Chtěla bych požádat naše spoluobčany o odpovědnost a ohleduplnost. Lehkovážnost není na místě a čas, včasné informace o pobytu v zahraničí či příznacích onemocnění, jsou pro snížení rizik přenosu rozhodující,“ žádá veřejnost o spolupráci ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.     

Od pondělního rána spolupracujeme se složkami IZS při kontrolách na hraničních přechodech. Moc děkuji hasičům, cizinecké policii, Armádě ČR a zdravotníkům za práci, kterou v terénu odvádějí. Jsem ráda, že občané plně využívají naše informační linky, které jsme zřídili v  každém okrese. Zájem je i o víkendu obrovský a proto prosím volající o případnou trpělivost, pokud se nemohou napoprvé dovolat. Kroky, jak postupovat po návratu ze zahraničí včetně přehledu ohnisek nákazy, najdou občané na našem webu i stránkách Ministerstva zdravotnictví nebo krajského úřadu. Platí, že osoby, které nemají příznaky jako je vysoká teplota, kašel či dušnost, se při návratu z ohniska hlásí telefonicky u svých praktických lékařů nebo lékařů pro děti a dorost, kteří rozhodnou o případné domácí karanténně. Žádáme ty, kteří u sebe pozorují příznaky, aby nikam nechodili a rozhodně kontaktovali telefonicky svého lékaře, případně pracovníky krajské hygienická stanice,“ vyzývá ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Jsme součástí Evropy, a proto na nás plně doléhají epidemiologické dopady pandemie. Věřte, že s kolegy děláme maximum možného pro zmírnění rizik, ale svůj díl odpovědnosti má nyní každý z nás. O to více si vážím přístupu jihočeských médií a drtivé většiny jednotlivců, firem a institucí k přijatým opatřením. Jsem ale znepokojena aktivitami některých samozvaných „odborníků“, kteří ve veřejném prostoru zveličují nebo naopak bagatelizují závažnost situace, přicházejí s návody, jak obejít přijatá protiepidemická opatření a neuvědomují si, že jde nyní především o jejich zdraví a zdraví jejich blízkých,“ dodává Kvetoslava Kotrbová. 

Mezi rizikové země, jichž je nyní celkem patnáct, patří celá Itálie, Španělsko, Írán, Čína, především čínská provincie Hubei (v Číně ke včerejšku více než 80.750 případů), Jižní Korea (provincie Gyeongsangbuk-do, celkem více než 7500 případů), Francie, především francouzský region Grand Est, především Alsasko, Lotrinsko a Champagne-Ardenne. Francie měla ke včerejšku více než 1400 případů. Dále Německo, Rakousko, Velká Británie, Belgie, Holandsko, Švýcarsko, Švédsko, Norsko a Dánsko.  

V Německu je podle vyjádření Kochova institutu rizikovým okres Heinsberg ve spolkové zemi Severní Porýní–Westfálsko (ke včerejšku 484) a Bádensko Württembersko (277).

Nás na jihu Čech zajímá nejvíce sousední Bavorsko, kam jezdí Jihočeši za prací a nákupy. To mělo ke včerejšku 366 případů onemocnění. V sousedním Rakousku evidují více než 300 onemocnění a dnes ve Vídni zaregistrovali i první úmrtí devětašedesátiletého muže,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová. 

Německo celkem mělo k dnešnímu dopoledni více než 2000 případů onemocnění a čtyři potvrzená úmrtí. Španělsko má více než 1300 případů, vysoký výskyt nad 300 případů hlásí Švýcarsko, Holandsko či Velká Británie, zákaz vstupu platí od dnešní 14 hodiny.  

INFORMAČNÍ LINKA KHS JIHOČESKÉHO KRAJE: 736 514 386
NA WWW.KHSCB.CZ JSOU K DISPOZICI INFORMACE A DALŠÍ LINKY PODLE OKRESŮ
                  

Štítky