Sokolovna, lékárna, hasičská zbrojnice… Kraj podpoří hospodářsky slabé oblasti na jihu Čech 7,5 miliony korun

Hospodářsky slabé oblasti (HSO) na jihu Čech podpoří letos kraj částkou ve výši téměř 7,5 milionu korun. „Jedná se o dotační program, jehož cílem je vyvážený územní rozvoj regionu,“ uvedl náměstek hejtmanky Pavel Hroch po té, co podporu schválilo krajské zastupitelstvo 23. května.

O dotaci se ucházelo 18 obcí, které požadovaly celkem 11,3 milionu korun. Hodnotící komise doporučila částku 7,5 milionu, která byla k tomuto účelu vyhrazena, rozdělit mezi 13 obcí. „Mezi úspěšné uchazeče patří například Budíškovice na Jindřichohradecku, které jsme podpořili částkou 720 tisíc korun na stavební úpravy hasičské zbrojnice, Loučovice na Českokrumlovsku získaly 390 tisíc na rekonstrukci prostor pro novou lékárnu, Roudné na Táborsku pomůže 817 tisíc s rekonstrukcí obecního úřadu, Volary na Prachaticku využijí 441 tisíc na přípravu projektové dokumentace na startovací byty, Miroticím na Písecku jsme přispěli 609 tisíci na opravu elektroinstalace v tamní Sokolovně či Novým Hradům na Českobudějovicku 939 tisíci na rekonstrukci zázemí pro účinkující v sále tamního hotelu Máj,“ upřesnil Hroch.

Možnost získat tuto dotaci kvituje například starosta Nových Hradů Vladimír Hokr. „Hotel Máj se stal majetkem města v roce 2017 a od té doby jej průběžně rekonstruujeme. Jsme rádi, že se úpravy zázemí pro účinkující podaří uskutečnit díky krajským penězům,“ sdělil Hokr s tím, že jednou z akcí, které se zde pořádají, je vyhlášená Novohradská číše.

Kritériem pro vytipování oblastí byla vysoká nezaměstnanost či nízká hustota osídlení

Do HSO byly zařazeny obvody 16 měst s pověřeným obecním úřadem ve Vyšším Brodě, Nových Hradech, Vojenském újezdu Boletice, Nové Bystřici, Volarech, Bechyni, Horní Plané, Českém Krumlově, Slavonicích, Soběslavi, Mirovicích, Dačicích, Mladé Vožici, Miroticích, Kaplici a Protivíně.

Kritériem pro vytipování těchto oblastí, v porovnání s jinými lokalitami na jihu Čech, byla zejména nadprůměrná nezaměstnanost, která je často spojená s nižší životní úrovní, či nízká hustota osídlení. „Dlouhodobě mezi tato území v kraji patří zejména periferní venkovské oblasti, které leží mimo hlavní dopravní tahy, mají nízký počet obyvatel a malé rozpočty, ale současně vysoké náklady na zabezpečení veřejných služeb,“ uzavřel Hroch.

31.05.2019 Bc. David Hocke